کد خبر: 4087245
تاریخ انتشار: ۰۱ مهر ۱۴۰۱ - ۱۵:۲۴

افزایش چشمگیر ثبت‌نام در مسابقات قرآن اوقاف اردبیل

مدیرکل اداره اوقاف و امور خیریه استان اردبیل گفت: امسال 200 درصد ثبت نام مسابقات قرآنی نسبت به گذشته افزایش یافته است.

مهدی ستوده مدیرکل اوقاف اردبیلبه گزارش ایکنا از اردبیل، حجت‌الاسلام والمسلمین مهدی ستوده، مدیرکل اداره اوقاف و امور خیریه استان اردبیل، ۳۱ شهریورماه، ضمن اشاره به برنامه‌های دهه وقف اردبیل در نشست خبری با خبرنگاران اردبیلی اظهار کرد: 170 مورد بقعه و امامزاده داریم که حتی از برخی‌ها هیچ بازدیدی وجود نداشته است و در هر جا شرایط برای بازدید وجود داشته باشد ورود جدی پیدا کرده‌ایم و در این راستا احیاگری‌ها با جدیت در حال انجام است.

وی اظهار کرد: امامزادگان در مسیر بحث‌های جاده‌ای گردشگری زائران قرار گرفته بسیار مناسب است که در این راستا صدرالدین، دانیال و سایر امامزادگان که به نوبه خود هر کدام پذیرای زائران هستند و البته در اردبیل مردم همراه ما هستند تا نگاه به مکان‌های مقدس را بتوانیم توسعه بخشیم که نمونه آن مسجد سرچشمه است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اردبیل تصریح کرد: در سقاخانه حضرت ابوالفضل ترمیم جدی در این بقاع متبرکه و امامزادگان در حال انجام است و در بحث تولید باید نگاه جدی داشته باشیم که با همکاری پاک علم و فناوری برگرفته شده و امید می‌رود نتایج ارزشمندی حاصل شود.

ستوده افزود: در اردبیل 52 مدرسه جزو موقوفات بوده و تمرکز روی تعیین تکلیف اراضی موقوفات و رفع مشکلات موجود است تا با همکاری دستگاه‌های مربوطه به خصوص راه و شهرسازی، بنیاد مسکن و میراث فرهنگی مشکلات موجود را در این زمینه حل کنیم.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اردبیل خاطرنشان کرد: در حال حاضر عدم مدیریت متمرکز و جزیره‌ای عمل کردن مشخص است و در حالی که اوقاف اداره‌ای مستقل نیست و باید با ادارات مربوطه همکاری داشته باشند تا تعیین تکلیف برای توسعه شهری و شهرسازی رقم بخورد.

وی اظهار کرد: استفاده از ظرفیت امامزادگان برای برنامه‌های فرهنگی و خروج از تصدی‌گری در دستور کار است و در قسمت فرهنگی، قرآنی و اجتماعی مرکزی به نام مرکز افق اجتماعی فرهنگی و قرآنی برای استفاده از ظرفیت‌های موجود و برگزاری برنامه‌های مختلف در امامزادگان است چرا که قطب فرهنگی محسوب می‌شود و توجه به آن اولویت اساسی است.

مدیرکل اوقاف اردبیل گفت: امسال 200 درصد ثبت نام قرآنی نسبت به گذشته افزایش یافته است به طوری که سال گذشته 375 نفر شرکت کننده داشتیم و امسال 1117 نفر شرکت کننده داریم.

ستوده ادامه داد: سه عامل سبب شده تا موقوفات در حال افزایش باشد اعتماد مردمی، اجرای امینانه نیت واقفان در راستای بحث‌های کارکردی و کارمندان اداره اوقاف که علاوه بر این که خودشان در سرعت کاری شرکت کرده‌اند سبب شده تا امین در موقوفات توسعه یافته و به همین دلیل سرمایه‌گذاران در حال افزایش است و دید به مسائل گسترده خواهد بود.

وی تصریح کرد: اوقاف اردبیل بعد از سالیان سال ساختمان اداری ندارد و در مکان موقوفه خدمت‌رسانی می‌کنیم چرا که اداره اوقاف ساختمانی مستقل ندارد و برای این مکان اجاره پرداخت می‌‌شود که این یک ضعف اساسی است و متاسفانه اقدامات لاک پشتی در این زمینه مشهود است.

مدیرکل اوقاف اردبیل در پایان گفت: اوقاف استان در تمام مجموعه‌های مربوط به کارهای فرهنگی ورود پیدا کرده و اگر اداره اوقاف حمایت نکند بی‌شک با مشکل مواجه می‌شویم که از جمله می‌توان به تسهیل فرهنگ ازدواج و جهیزیه، آزادی زندانیان و بسیاری از امورات فرهنگی و خیرخواهانه و کمک به معلولان و سالمندان اشاره کرد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha