کد خبر: 4046517
تاریخ انتشار: ۱۵ فروردين ۱۴۰۱ - ۱۰:۴۶

امام جمعه اردبیل، گفت: درخواست ما از تمام ادارات این است که عملکرد‌های خود را به ملت گزارش دهند تا مردم به آینده امیدوار شوند.

حسن عاملی امام جمعه اردبیلبه گزارش ایکنا از اردبیل، آیت‌الله سیدحسن عاملی، نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه اردبیل، ۱۴ فروردین‌ماه، در دیدار جمعی از مسئولان استانی به‌مناسبت سال جدید، ضمن گرامیداشت ورود به ماه مبارک رمضان، اظهار کرد: خداوند را شاکریم که ما را به ضیافت خود پذیرفت و مهمان خود قرار داد، نه تنها به ضیافت الهی دعوت شده‌ایم بلکه اهل کرامت هم قرار گرفته ایم ذره کجا و ذات لایتناهی کجا؟ عقل انسان از این همه اهتمام و تکریم خداوند متعال به انسان حیران است.

عاملی ادامه داد: امیدوارم ماه پربرکتی داشته باشیم و توشه خوبی برای به روزرسانی خود در این ضیافت فراهم کنیم خداوند می‌فرماید هیچ کسی را از دنیا خارج نمی‌کنم مگر اینکه می‌خواهم به او رحم کنم؛ ماه رمضان یک فرصت بسیار سهل الهی برای جمع‌آوری توشه است یک آیه برابر ختم یک قرآن است. اهل برزخ می‌دانند این سفره باز شده است و چقدر با حسرت نگاه می‌کنند ما به شرطی در ماه رمضان مقبول هستیم که در انتهای آن کف نفس و واهمه قدسی یعنی تقوی پیدا کنیم و در یک کلمه به مدال «رِضْوانٌ مِنَ اللَّهِ أَکْبَرُ» برسیم توجه کنیم که بسیاری ازعرفاء و کسانی که به جایی رسیده‌اند از همین ماه رمضان به مقامات رسیده‌اند.

وی، با اشاره به اینکه ماه رمضان ماه اکرام است، گفت: رمضان مانند یک دریا است که نعمت‌های مختلفی در آن وجود دارد یک نعمت ظهور کلمه «رب» است رمضان مدرسه تربیتی الهی است یک مدیر دراین ماه گرسنه می‌ماند تا شب هنگام موقع خوابیدن حال گرسنگان را درک کند تا در نتیجه در کار خودش بی مسئولیت نباشد. ماه رمضان برای ساختن انسان‌های بزرگ با عواطف بزرگ و احساس‌های انسانی است.

امام جمعه اردبیل گفت: علامه طباطبایی می‌فرماید برکت ماه رمضان به یک باره نازل نمی‌شود بلکه این برکات در طول سال و تدریجاً نازل می‌شود. اگر بعد از ماه رمضان صیانت داشتید رمضان را درک کرده اید به طوری که بعد از ماه رمضان بترسید به ارباب رجوع بگویید که برو فردا بیا یا خدای نکرده تمنای دیگری داشته باشید یا به او تندی کنید این شیشه دل که متصل می‌شکنی آهسته که دل نه آب و گل می‌شکنی/ هشدار که قلب مومنان عرش خداست بیدار خدا باش که دل می‌شکنی. اگر بعد از ماه رمضان در شما واهمه قدسی ایجاد شد رمضانتان رمضان است اگر واهمه قدسی پیدا نشد عامله ناصبه هستید یعنی عمل کرده‌اید، اما جز رنج و زحمت چیزی به دست نیاورده‌اید. آن یکی پرسیداز اشتر که هی/ از کجا می‌آیی‌ای اقبال پی/گفت از حمام گرم کوی تو/ گفت خود پیداست در زانو‌های تو.

وی، مسئولان استانی را به کار جهادی سفارش کرد و گفت: سفارشم به عزیزان این است که ما در برهه خاص کشور قرار گرفته‌ایم و کار کردن به صورت وظیفی کفاف نمی‌دهد بخش بزرگ کار ما بایستی تبرعی باشد.

عاملی ادامه داد: از گزارش آقای استاندار تشکر می‌کنم این گزارش نشان داد که ایشان و تیم وی همه جانبه و جامع الاطراف به برنامه‌ریزی و کار کردن وارد شده‌اند طبیعی است که برای آن برنامه‌ها مدیران مخصوصی لازم است و کار صرفاً وظیفی جواب نمی‌دهد ما مسئولین برای گذر از این برهه مسئولیت سنگینی بر دوش داریم.

وی گفت: زمانی که جنگ جهانی تمام شد از ترکیه جمعیت قابل توجهی به آلمان که مردان خود را از دست داده بود رفتند دولت ترکیه گفت بروید علم و صنعت یاد بگیرید و دوباره این دانش‌ها را بازگردانید الان در کشور ما نخبه‌های علمی بعد از مهاجرت چقدر در فکر این هستند که بعد از مهاجرت غیرت ملی داشته باشند و برای کشور خودشان تلاش کنند؟ برای درست کردن این احساس باید به کجا مراجعه کنیم؟ آموزش و پرورش و باز هم آموزش و پرورش.

عاملی، با بیان اینکه مدیران بایستی برای کارمندان انگیزه ایجاد کنند، گفت: کارمندان نباید انگیزه خود را از دست بدهند از طرفی سلوک عقلانی با ارباب رجوع خیلی مهم است شان ملت ما خیلی بالاست هر چقدر به این ملت خدمت کنیم باز هم کم است فشار تحریم بر روی چه کسانی است؟ دولت مردان تمکین دارند همه چیز برای قشر بالایی تامین است، اما این ملت ماست که در برابر تحریمی که به تعبیر اوباما در دنیا نظیر ندارد استقامت می‌کند.

وی، با تاکید بر اینکه بر مدیران لازم است با ارتباط با مراکز دانش‌بنیان مخصوصاً دانشگاه از آخرین یافته‌های علمی در موضوعات مربوط به خود استفاده و به سمت تبدیل علم به ثروت حرکت کنند، افزود: برخی از کشور‌ها با ایده تبدیل علم به ثروت به منابع مالی بسیار بالایی دست پیدا کرده‌اند مقام معظم رهبری کاملاً واقف هستند که دنیا به کدام سمت می‌رود بر این اساس به مراکز دانش‌بنیان تاکید دارند.

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان اردبیل، با تاکید بر لزوم وحدت در استان خاطرنشان کرد: عزیزان از اظهار نظر‌ها و رفتار‌های تنش‌زا پرهیز نمایند، در ادارات دقت کافی داشته باشند که حرمت و کرامت مردم را حفظ کنند.

وی، سپس به مسئله مهم جهاد تبیین اشاره کرده و با تاکید بر مظلومیت جمهوری اسلامی اظهار کرد: در عرصه‌های مختلف جمهوری اسلامی کشور را در مستوای بسیار بلندی قرار داده که اصلا قابل مقایسه با گذشته کشور نیست تردیدی نداریم که ما اقشاری داریم که از جهت مالی نیازمند هستند و در عسرت به سر می‌برند، اما جمهوری اسلامی در تولید ثروت کار‌های بزرگی کرده و زندگی میزان قابل توجهی از اقشار مردم ارتقا یافته  در عین اینکه عزت و رفاه همه اقشار بایستی تامین شود.

عاملی، با اشاره به توانمندی‌هایی که جمهوری اسلامی به ارمغان آورده است، گفت: دستیابی به تکنولوژی‌های استراتژیک، تجارت خارجی، صنایع تبدیلی، شهرک‌های صنعتی، دانشگاه‌ها، نخبه‌های علمی در رشته‌های مختلف، رشد و بالندگی در حوزه عمران، طبابت تامین محیرالعقول زیرساخت‌های نظامی و امنیتی همگی از دستاورد‌های جمهوری اسلامی بوده و در رژیم سابق از ضروری‌ترین نیاز‌ها در طبابت عاجز بودیم اردبیل ما مثل استان‌های دیگر با پزشکان هندی بنگلادشی اداره می‌شد! الان بعضی از افراد هستند که بعد از تشخیص بیماری در اروپا ترجیح می‌دهند عملیات آن‌ها به جای اروپا در ایران انجام شود.

وی گفت: از تمام ادارات می‌خواهم که عملکرد‌های خود را به ملت ما گزارش دهند تا ملت بزرگ ما به آینده امیدوار شوند، ما بایستی امید به آینده را با تلاش مضاعف خود همیشه زنده نگه داریم.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: