کد خبر: 4088783
تاریخ انتشار: ۰۸ مهر ۱۴۰۱ - ۱۵:۱۹

دشمنان به غرور ملی و دینی ایرانی‌ها پی بردند

امام‌جمعه اردبیل با تأکید بر اینکه هشت سال دفاع مقدس ثابت کرد که ملت ما را با دخالت نظامی نمی‌توان مهار و اسیر کرد، گفت: دشمنان فهمیدند که غرور ملی و دینی در ایرانی‌ها فوق‌العاده است.

امام جمعه اردبیل حسن عاملیبه گزارش ایکنا از اردبیل، آیت‌الله سیدحسن عاملی، امام جمعه اردبیل، هشتم مهرماه، در خطبه‌های این هفته نماز جمعه ضمن گرامی داشت هفته دفاع مقدس به تبیین نقش آمریکا در ایجاد این جنگ و تداوم آن پرداخت و اظهار کرد: در هفته دفاع مقدس هستیم به شهدای هشت سال جنگ تحمیلی درود می‌فرستیم و در برابر آن‌ها خضوع می‌کنیم. هشت سال جنگ تحمیلی را از جهات مختلف می‌توان نگاه کرد اصلی‌ترین جهت این است که جنگ بعد از مسافرت رامسفلد وزیر دفاع وقت آمریکا به بغداد شروع شد حمله صدام به کویت نیز با چراغ سبز آمریکا شروع شد.

وی با بیان اینکه ما ۸ سال جنگ را از آمریکا می‌دانیم تصریح کرد: وزیر دفاع وقت آمریکا به عراق آمد و از حسن البکر خواست به ایران حمله کند، ولی وی قبول نکرد او را کنار گذاشتند و صدام را آوردند، صدام گفت چهار ایران کوچک بهتر از ایرانی است که چهار برابر عراق است او را درست انتخاب کرده بودند او نفرت فوق‌العاده به ایران، ایرانی‌ها و عجم‌ها داشت جنگ تحمیلی جنگ نیابتی بود صدام به نیابت از آمریکا، اسرائیل و ارتجاع با ما درگیر بود جنگ در سوریه و یمن نیز نیابتی بود آمریکا اعلام کرد در سوریه ۱۱۰۰ گروه تروریستی علیه بشار جنگ می‌کرد همه آن‌ها نیرو‌های نیابتی بودند به نیابت از آمریکا، اسرائیل و آل سعود می‌جنگیدند.

آیت الله عاملی با تاکید بر اینکه با وقوع انقلاب اسلامی ایران عزیز از دهن گرگ افتاد افزود: با وقوع انقلاب اسلامی، آمریکا برکات، امکانات، ظرفیت‌ها، ثروت‌ها و فرصت‌های عظیمی را از دست داد این خسارت آن‌ها را در برابر ایران به جنون حقیقی مبتلی ساخت؛ تجربه آن‌ها از جنایاتی که در سایر نقاط دنیا داشتند نشان می‌داد که به راحتی می‌توانند با تحمیل جنگ، فروپاشی نظام اسلامی و تسلط دوباره بر ایران را فراهم کنند مثل جنگ احزاب با تمام هم پیمانان خود به میدان آمدند اروپا، آمریکا و شوروی سابق همه در برابر ایران قرار گرفتند ارتجاع عرب میلیارد‌ها دلار به میدان آورده بود هواپیما‌های آواکس آمریکایی و سوپر اتاندارد مثل کف دست مناطق جنگی را در اختیار صدام می‌گذاشت.

وی ادامه داد: میگ‌های فرانسوی، میگ‌های روسی، موشک‌های ساخت غرب، موشک‌های اگزوسه در آسمان ایران ویراژ می‌دادند و هر روز صد‌ها نفر جان خود را از دست می‌دادند عربستان با تولید انبوه نفت قیمت هر بشکه را به ۷ دلار رسانده بود یعنی خزانه ایران کاملاً خالی بود کشور‌های عربی تماماً بخشی از نیرو‌های خود را به عراق گسیل کرده بودند از بیشتر از ۲۰ کشور در ایران اسیر بود دو ابرقدرت، حمایت مالی ارتجاع، عقبه لجستیکی حداقل ۳۴ کشور دارای تکنولوژی نظامی به صورت کامل پشت سر صدام بودند.

خطیب جمعه اردبیل با بیان اینکه صدام با شعار قوم گرایی وارد جنگ شد تصریح کرد: جنگ ایران و عراق با شعار‌های ناسیونالیستی صدام شعله ور شد شعار او العروبه العروبه بود تا عرب‌های جنوب ایران را تحریک کند او اسم خود را سردار قادسیه گذاشت و گفت همچنان که ایرانی‌های ساسانی در جنگ قادسیه شکست خوردند این بار نیز من ایرانی‌ها را شکست خواهم داد وقتی صدام در اولین حمله مقداری از خاک کشورمان را گرفت در جمع خبرنگاران خارجی حاضر شد و با تکبر گفت مصاحبه بعدی را چند روز دیگر در تهران انجام خواهیم داد او آنچنان دل گرم به وعده‌های آمریکا و اروپا بود که قرارداد ۱۹۷۵ الجزایر را در برابر دوربین‌های تلویزیونی پاره کرد.

وی گفت: در اول جنگ صدام به پیروزی‌هایی دست یافت، اما اوضاع رفته رفته تغییر کرد و تمام هزینه آن‌ها بر باد شد در اینجا بود که آمریکا و اروپا تصمیم خطرناکی گرفتند و صدام را به بمب‌های شیمیایی مسلح کردند خودشان در ظاهر شعار مبارزه با سلاح کشتار جمعی می‌دهند، اما سلاح کشتار جمعی را که مخالف با تمام قوانین بین‌المللی است در اختیار صدام گذاشتند صدام با بمب‌های شیمیایی فقط در حلبچه هزار نفر زن، مرد و کودک را کشت بمبی که به آن جا ریخته شد ساخت اروپا بود.

امام جمعه اردبیل ادامه داد: هشت سال جنگ ادامه داشت و در کل جنگ ۵۰۰ هزار مسلمان از دو طرف کشته شد ۲۲۰ هزار نفر از آن‌ها از ایران بودند جوانانی شهید شدند که هر کدام یک ملت بودند ما همه آن‌ها را از چشم آمریکا می‌بینیم جنگ با دستور آمریکا شروع شد و دست او با خون ملت ما خونین است.

عضو مجلس خبرگان با اشاره به اینکه دشمنان با شروع جنگ تحمیلی اشتباه بزرگی کردند، چون ما را رشد دادند عنوان کرد: در اول جنگ گلوله‌های ژ۳ و کلاشینکف را از بازار‌های سیاه جهانی می‌خریدیم باز از ما دریغ می‌کردند و حالا شاهد پرواز موشک‌های نقطه زن، پهباد‌های قاره پیما، هواپیما‌های جنگی صاعقه و آذرخش، زیردریایی‌های پیشرفته و کشتی‌های جنگی بومی هستیم ما الان هم کنار همان سفره نشسته‌ایم «آغاج اوز کوکونون اوسته دایانار».

امام جمعه اردبیل با تاکید بر اینکه هشت سال دفاع مقدس ثابت کرد که ملت ما را با دخالت نظامی نمی‌توان مهار و اسیر کرد ابراز کرد: دشمنان فهمیدند که غرور ملی و دینی در ایرانی‌ها فوق العاده است و لذا تصمیم گرفتند از داخل ایران ضربه خود را بزنند تصمیم گرفتند انسجام ملی ما را به هم بزنند و از داخل کشور سربازگیری کنند و در داخل کشور دفترچه آماده به خدمت پخش بکنند آن‌ها برای ورود به داخل ایران و تسخیر افکار دو راه خطرناک را طراحی کردند.

نماینده، ولی فقیه در استان اردبیل ادامه داد: اول تحریم اقتصادی است تحریم نفت، گاز، پتروشیمی، بانک‌ها حتی بانک مرکزی، تحریم دارویی، صنعتی، کشاورزی، کشتیرانی، بیمه و سلاح و...؛ اوباما گفت برای ایران تحریمی درست کردیم که در تاریخ بی نظیر است پمپئو گفت ملت ایران را آن قدر گرسنه نگه می‌داریم تا در برابر ما رکوع کنند تحریم آنقدر شدید بود که نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل گفت ایران را چنان خفه می‌کنیم که دو دستی هر چه سلاح دارد مثل لیبی به ما تحویل بدهد.

وی ادامه داد: این تحریم کاملاً غیرقانونی بود، چون ما گناهی مرتکب نشده بودیم جز این که می‌خواستیم خودمان برای سرنوشت خودمان تصمیم بگیریم و دوم جنگ روحی و روانی یا جنگ نرم بود نزدیک به ۲۰۰ کانال و هزاران سایت با بودجه سرسام آور وارد معرکه شدند سالهاست این کانال‌ها و سایت‌ها بذر نفرت را در قالب دروغ، تسویل و مکر اللیل و النهار داخل خانه‌ها می‌فرستند؛ به اختلافات قومی، مذهبی و سیاسی دامن می‌زنند با دروغ به راحتی استخدام عواطف می‌کنند باور‌های ملت ما را بمباران و امید‌ها را قطع می‌کنند ضعف‌های مدیریتی را به خوبی سوار می‌شوند.

عاملی افزود: حساب کنید در خانه‌ای که هر روز صدای آمریکا، بی بی سی، من و تو، اینترنشنال رادیو فردا و کانال‌هایی از این قبیل که وابسته به دشمنان غدار این ملت هستند پخش می‌شود وقتی یک نوجوان، یک پسر جوان و دختر جوان هر روز چشم و گوشش با دروغ‌های بزرگ آن‌ها خو و انس می‌گیرد قطعاً تبدیل به یک بمب متحرک علیه نظام می‌شود کسی هم نیست ذهن او را روشن کند که چرا اولاً دشمن غدار اینگونه دایه مهربان‌تر از مادر شده ثانیا قدرت مقایسه اوضاع زمانی طاغوت و فعلی را ندارد، چون آن زمان را ندیده است روایت می‌گوید قلب جوان، زمین بایر است هر کس زمین بایر را احیا کند مالک آن زمین است" من احیا ارضا فهی له " الان آن‌ها مالک قلب بسیاری از جوانان ما شده اند آن‌ها در صدد هستند که کل نسل آینده را در اختیار بگیرند و به تعبیر خودشان ایران را از روی نقشه حذف کنند.

امام جمعه اردبیل با اشاره به اینکه جنگ هنوز تمام نشده و با شدت تمام ادامه دارد گفت: پرچم همان پرچم است فرق نکرده فرمانده همان فرمانده است فرق نکرده است در جنگ صفین عده‌ای تردید کردند که چرا ما با اهل نماز جنگ می‌کنیم به امیرالمومنین تردید خود را اظهار داشتند حضرت آن‌ها را به عمار حواله داد عمار پرچم سیاهی را در لشکر معاویه نشان داد و گفت من چندین بار با آن پرچم در رکاب رسول الله جنگ کرده ام و الان باز همان پرچم است که در قالب دیگر به جنگ علی آمده است برای همین امیرالمومنین می‌فرمود این عمار! جنگ نرم بسیار سخت است در جنگ سخت در هشت سال یک نفر به صدام ملحق نشد، اما در غائله اخیر در اثر جنگ تبلیغاتی چقدر انسان‌های برجسته و مشهور با اسرائیل خونخوار هم نوا شدند سخن هر دو یک چیز بود از امام شافعی پرسیدند حق و باطل و دوست و دشمن را چگونه بشناسیم؟ فرمود نگاه کن دشمن کجا را می‌زند؟

وی افزود: این بزرگان نه تنها نگاه نکردند که دشمن کجا را می‌زند بلکه خودشان هم همان جا را زدند که اسرائیل، آمریکا و منافقین تروریست می‌زدند اسرائیل هر لحظه به این عزیزان احسن می‌گفت منافقین هر روز به این آقایان کف میزدند اروپا به این‌ها وعده مدال می‌داد توجه شود که لزوم احقاق حق و جلوگیری از حوادث مشابه در آینده مستلزم این نیست که گردن کشور را زیر شمشیر دشمن قرار دهیم مستلزم این نیست که دشمن را شاد، جری، هتاک‌تر و مهاجم‌تر کنیم مستلزم این نیست که خون ۲۲۰ هزار شهید را زیرپا پایمال کنیم امروز آمریکا اسرائیل و هم پیمانان آنان برای انتقام از خون شهداء هشت سال دفاع مقدس آمده‌اند آن‌ها می‌خواهند مثل ابوسفیان به قبر سردارانی مثل حمزه سیدالشهدا با پا بزنند و بگویند حمزه بلند شو آنچه که ما و تو روی آن جنگ می‌کردیم حالا به دست ما افتاده است و مثل ابوسفیان بگویند «تلقفو‌ها تلقف الکره بید صبیانکم» یعنی حالا که خلافت دست بنی امیه افتاده مثل توپ در دست بچه‌ها آن را در دستان خود محکم نگه دارید.

وی در بخش دیگری از خطبه‌ها عکس العمل چند روز اخیر از طرف دولت‌ها، نهاد‌ها و اشخاص در برابر حادثه خانم امینی را یک تابلوی بزرگ سر راه ملت بزرگ دانست که حجت را برای همه تمام می‌کند و عنوان کرد: اولاً حجم هجوم به نظام اسلامی فوق العاده و کاملا بی نظیر و بی سابقه بود رئیس سازمان ملل، مجمع عمومی سازمان ملل، شورای حقوق بشر سازمان ملل، کاخ سفید، خود بایدن، سخنگوی کاخ سفید، دولت‌های اروپایی، اسرائیل، کانادا، انگلیس و ده‌ها نهاد‌های بین المللی وابسته به غرب و... ثانیاً ماهیت آن‌ها ماهیت دلسوزی برای بشریت و حقوق بشر و لزوم توجه به حقوق انسان‌ها نیست. بعضی از این‌ها تا خرخره خون بشر را خورده اند، اما اینجا برای بشر دایه مهربان‌تر از مادر شده اند رئیس کمیسیون خارجی اتحادیه اروپا ما را تهدید هم کرد من از ایشان چند سوال دارم از جوانان عزیز می‌خواهم این سوالات را به زبان انگلیسی منتشر کنند تا به دست آن‌ها برسد.

عاملی در ادامه به طرح سوالات مذکور پرداخت و خاطر نشان کرد: سوال اول من این است که شیرین ابوعاقله خبرنگار آمریکایی فلسطینی الاصل مسیحی دو ماه پیش با گلوله اسرائیل به سرش جان خود را از دست داد اسرائیل حتی اجازه تشییع جنازه نداد در تشییع پیکر این زن خبرنگار یگان ویژه اسرائیل به تشییع کنندگان حمله کرد و جنازه روی زمین افتاد آنجا شما کجا بودید؟ چرا در محکومیت اسرائیل جرات نکردید یک کلمه حرف بزنید؟ آیا شما حریت دارید؟ آیا شما برای ذات انسانیت احترام قائل هستید؟ یا انسان‌ها را درجه بندی کرده اید؟ چند نماینده پارلمان اروپا برای حفظ آبروی از دست رفته اروپا مدال آزادی بیان به شیرین دادند و گفتند می‌خواهیم برای سایر کشور‌های عربی درس عبرت باشد وای
بر شما که قاتل را که با کشتن خبرنگار آزادی بیان را قلع و قمع کرده آزاد می‌گذارید سپس برای مقتول که دیگر در این دنیا نیست مدال می‌دهید! تحمیق انسان‌ها بس است اهانت به آزادی بیان بس است این کار استهزاء به شیرین و استهزاء به فلسطینی‌هاست

امام جمعه اردبیل گفت: سوال دوم من این است که وقتی در کنسولگری سعودی در استانبول جناب خاشقچی خبرنگار و ناراضی سعودی به دستور بن سلمان با اره تکه تکه شد چرا آنجا یک کلمه حرف نزدید؟ آیا او انسان نبود؟ آیا درآمد سرشار شما از سعودی ارزشمند‌تر بود یا کرامت انسان‌ها و کرامت خبرنگاران؟ چرا رئیس سازمان ملل آنجا نتوانست یک کلمه حرف بزند؟ آیا ترسید که عربستان سهم خود از بودجه سازمان ملل را قطع کند؟! اگر ایران یک خبرنگار را با اره تکه تکه می‌کرد شما کشور را بهم نمی‌ریختید؟ پس چرا در برابر سعودی‌ها موضع نگرفتید؟ اگر حادثه شیرین ابوعاقله در ایران اتفاق می‌افتاد و مغز او با گلوله داغون می‌شد آیا سکوت می‌کردید؟ همچنان که در برابر اسرائیل سکوت کردید؟

وی تصریح کرد: سوال سوم من در باره جورج فلوید آمریکایی است فرد سیاه پوستی که زیر چکمه و زانوی پلیس آمریکا خفه شد و هر چه التماس می‌کرد که خفه می‌شوم پلیس اعتناء نکرد سیاهان به خیابان ریختند، ولی پلیس همه را قلع و قمع کرد چرا اروپا که داعیه دفاع از حقوق بشر دارد آنجا حرف نزد و سازمان ملل حرف نزد؟ پلیس آمریکا در ۹ ماه ۷۳۰ نفر را کشته است چرا آنجا از مظلومین دفاع نکردید؟ حتی ذره‌ای اظهار ناراحتی هم نکردید؟ حالا ما چگونه باور کنیم که دفاع شما از خانم امینی بخاطر انسانیت است؟ دنیا از شما سوال می‌کند که چگونه خون ۷۳۰ مظلوم برای شما مهم نمی‌شود، اما خون یک نفر در ایران برای شما مهم‌تر از آن‌ها می‌شود؟ قربانم آن خدا را یک بام و دو هوا را؟ همه این را بدانند که طبق قانون آمریکا پلیس آمریکا حق دارد به صرف سوءظن هر کس را خواست بکشد تا به خیال خودشان امنیت آمریکا تامین شود در عرصه بین المللی نیز قانون دولت آمریکا این است که آمریکا به هر کشوری سوءظن کرد می‌تواند به آنجا حمله کند و احتیاج به اجازه شورای امنیت نیست همچنانکه در حمله به عراق اجازه نگرفتند و با اهانت به تمام اعضاء سازمان ملل گفتند ما حوصله یک بازی موش و گربه را نداریم.

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان با طرح چهارمین سوال خاطرنشان کرد: سوال چهارم من این است که عربستان در یک روز ۸۰ نفر از مخالفین خود را با شمشیر گردن زد بسیاری از آن‌ها شیعیان مظلوم شرق عربستان و از قطیف و دمام بودند چطور می‌شود شما برای قتل وحشتناک ۸۰ نفر اعتراض نمی‌کنید، اما برای یک نفر غوغا راه می‌اندازید؟ آیا این کار شما خجالت ندارد؟ اگر ایران در یک روز ۸۰ نفر از مخالفین خود را گردن می‌زد حتما شورای امنیت سازمان ملل را پای کار می‌آوردید به تحریم‌ها اضافه می‌کردید سفرای ما را به وزارت خارجه خودتان فرا می‌خواندید چندین هفته علیه ما در امپراطوری رسانه‌ای خود حرف می‌زدید.

عاملی افزود: سوال پنجم این است که در حادثه فعلی یک خانم ایرانی جان خود را از دست داده در حمله آمریکا به هواپیمای مسافربری ۲۶۰ نفر که خیلی از آن‌ها زن و بچه بودند مظلومانه جان خود را از دست دادند چرا آنجا برای ایرانی‌ها اشک نریختید؟ و بالعکس به فرمانده ناو وینسنس آمریکا نشان درجه یک شجاعت آمریکا را دادید؟ الون داشینا باخیم یا گوزون یاشینا باخیم"! به رئیس کمیسون خارجی اتحادیه اروپا می‌گویم حافظه ملت ما ضعیف نیست باز هم ملت ما را نشناختید.

وی سوال با طرح ششمین سوال در این زمینه اظهار داشت: سوال ششم چطور می‌شود فیلم فردی را که با جهالت و بی حیایی قرآن را آتش می‌زند در کل اروپا بار‌ها و بار‌ها پخش می‌کنید، اما یک خبر از ۲۱ میلیون انسان موحد و متدین که در کربلا جمع شدند پخش نمی‌کنید؟ چطور می‌شود در سقز در یک خیابان فورا از جمع چند نفری خبر تهیه می‌کنید و به دنیا مخابره می‌کنید که سقز طوفانی است، اما جرات و انصاف ندارید از اجتماع عظیم میدان انقلاب تهران حتی یک تصویر کوچک مخابره کنید؟ با شور و شوق به همه جا مخابره می‌کنید که روز ۲۸ صفر روز وفات پیامبر اسلام در ایران روز قرآن سوزی معرفی شده و ملت به چالش قرآن سوزی دعوت شده اند که همه این‌ها نقشه عوامل خود شما و نقشه مسیحیت تبشیری است، اما از یک دعوت کوچک رئیس جمهور ما برای تحقیق درباره هلوکاست طوفان به پا می‌کنید با اینکه اجمالاً اشاره کرد که چیز‌هایی اتفاق افتاده است.

خطیب جمعه اردبیل با تشریح درجه بندی انسان‌های توسط اروپایی‌ها تصریح کرد: من به اروپایی‌ها می‌گویم که چقدر خوب شد که شما به این مساله داخلی ما تعرض کردید، چون کل انسان‌های آزاده دنیا را به غضب در آوردید، چون دنیا همه از معیار‌های دوگانه شما و از درجه بندی شما بین انسان‌ها اطلاع دارند اعتراض شما و محکوم کردن شما برای ما خیلی خوب شد اینجانب کم و بیش در کانال‌های کشور‌های مختلف عربی حضور دارم در کل این کشور‌ها اتحادیه اروپا را به خاطر موضع گیری اخیر مسخره کردند و همه آها به معیار دوگانه آن‌ها اعتراض کردند و چقدر عالی است که در کشور‌های عربی اسم قاره اروپا را گذاشته اند "قاره تعارض و تناقض"! در ایران یک دختر کشته شده در فلسطین ۷۴ سال است که نسل کشی وحشتناک مثل صبرا و شکیلا صورت می‌گیرد چرا حرف نمی‌زنید؟

وی گفت: سکوت شما اسرائیل را جری کرده و قطعاً شما شریک تمام جنایات اسرائیل هستید نفرت در دل هر آزاد مرد در دنیا علیه شما موج می‌زند دنیا باید خون گریه کند که اسرئیل اجازه نزدیک شدن آمبولانس به مجروحین فلسطینی را نمی‌دهد تا خون برود و بمیرد جنازه شهداء فلسطینی را دفن نمی‌کند بلکه آن‌ها را در سه سردخانه بزرگ تلاویو نگاه می‌دارد تا روح حماسی را در جوانان فلسطین از بین ببرد در حال حاضر ۳۶۱ جنازه شهداء فلسطینی را تحویل نمی‌دهد خانواده آن‌ها به شما اروپایی‌ها متوسل شدند تا شما جنازه‌ها را بگیریدتا داغ مادران کم شود، ولی حرف شما این شد که اسرائیل از هر طریق می‌تواند از خود دفاع بکند!

امام جمعه اردبیل در خاتمه عنوان کرد: از عجائب امور این است که دیروز در حمله پلیس اسرائیل به خانه یکی از فلسطینی‌ها قلب طفل ۷ ساله ایستاد و شهید شد آمریکا از ترس اینکه ایران مقایسه کند یا در دنیا بی آبرو شود فورا اعلام کرد ما خیلی محزون و ناراحتیم و موضوع باید تحقیق شود چرا در حادثه ایران عین این را نگفتید! بلکه دعوت به شورش و تخریب و حتی شکستن چراغ‌های راهنمایی کردید؟ از طرفی در حادثه شیرین ابوعاقله دستور تحقیق دادید آیا تحقیق آنجا به جایی رسید تا اینجا هم به جایی برسد؟ اصلا شما جرات دارید که در اینگونه جنایات اسرائیل، او را به محاکم بین المللی معرفی کنید یا یک ذره اخم و تخم کنید؟ دنیا منتظر صاحب خود صاحب العصر و الزمان است سخن آخر ما سخن حضرت امام است که فرمود: دست امداد‌های غیبی در حفظ این انقلاب دیده می‌شود و صد البته که حضرت امام بی حساب حرف نمی‌زدند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha