کد خبر: 4088357
تاریخ انتشار: ۰۶ مهر ۱۴۰۱ - ۱۰:۴۸

بهترین اراضی وقفی خلخال در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌گیرد

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان‌های خلخال و کوثر با بیان اینکه فرهنگ وقف در شهرستان‌های خلخال و کوثر نهادینه شده است، گفت: اداره اوقاف بهترین اراضی در اختیار خود را برای توسعه اقتصادی و اشتغالزایی در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌دهد.

سعید رحمانی رئیس اوقاف خلخال و کوثربه گزارش ایکنا از اردبیل، سیدسعید رحمانی، رئیس اداره اوقاف و امور خیریه خلخال و کوثر، ششم مهرماه، در نشست با خبرنگاران در اردبیل به‌مناسبت گرامیداشت دهه وقف اظهار کرد: شهرستان خلخال دارای بیش از  ۵۰۰ رقبه و وقف است که تعدادی از این موقوفات در سال‌های اخیر با اعتمادسازی در بین مردم، صیانت از موقوفات، نهادینه شدن فرهنگ وقف و عمل به نیات واقفین خیر اندیش با نیات مختلف برای کمک به محرومان و نیازمندان منطقه وقف شده است.

وی از ثبت ۵ وقف جدید در سال‌جاری خبر داد و افزود: با تلاش‌های صورت گرفته امسال وقف جدیدی در شهرستان کوثر به نام پری نسا بشارتی و با وسعت ۷۲۰ هکتار زمین کشاورزی آبی و دیمی که در سال ۸۵ وقف شده بود در ۶ ماه نخست سال جاری کشف و به جمع موقوفات جنوب استان اردبیل اضافه شد.

رئیس اداره اوقاف شهرستان‌های خلخال و کوثر اضافه کرد: با افزایش تعداد موقوفات خلخال درآمد این موقوفات و در نتیجه میزان کمک‌های صورت گرفته به افراد نیازمند از سوی اداره اوقاف و امور خیریه خلخال در سال‌های اخیر نسبت به گذشته افزایش یافته است.

وی با قدردانی از اصحاب وقف خلخال در صیانت و جلوگیری از تعرض به موقوفات شهرستان اظهار کرد: با تلاش‌های صورت گرفته ضمن پیشگیری از هرگونه تجاوز وتصرف موقوفات خلخال و کوثر با صدور احکام قضایی و اجرای آن موقوفات متصرف شده توسط افراد سودجو و فرصت‌طلب از چنگ این افراد خارج شده است.

رحمانی اضافه کرد: در همین زمینه در 6 ماه سالجاری ۴۰ حکم قضایی به مورد اجرا گذاشته شده و علاوه بر این برای دریافت ۲۰۰ مورد سند مالکیت تک برگی از اداره ثبت استناد اقدام شده که ۴۰ مورد آن دریافت و مابقی نیز در حال تکمیل اسناد برای صدور سند مالکیت تک برگی هستند.

وی با بیان اینکه نیت واقف موقوفه حاج سبحان‌وردی و روستای آق باغ از توابع بخش مرکزی خلخال در ماه محرم سال جاری به نحو احسن اجرا شد، افزود: در سال جاری میزان نذورت واریزی از سوی مردم به صندوق امامزادگان و بقاع متبرکه بصورت قابل توجهی نسبت به سال قبل افزایش یافته و این در حالی است که درآمد حاصل از اجاره موقوفات در این شهرستان نیز بیشتر از سال های قبل بوده است.

به گفته رحمانی، ادامه عملیات اجرایی نوسازی در ۱۰ بقعه و امامزاده از جمله ساختمان بقعه امامزاده سید دانیال با استفاده از اعتبارات داخلی سازمان اوقاف و اعتبارات استانی، بهسازی ساختمان و محوطه بقعه سید احمد معراجی در بخش خورش‌رستم، مرمت بقعه سید ابراهیم خمس، تکمیل عملیات اجرایی پروژه بازسازی بقعه میر محسن روستای کرین در بخش شاهرود، ادامه عملیات اجرایی و تکمیل ۷۰ باب واحد تجاری در مجتمع تجاری کره عرش قاضیلر شهر خلخال، اجرای پروژه های آب وفاضلاب بقاع متبرکه آسفالت محوطه امامزادگان و چندین پروژه عمرانی دیگر از جمله طرح های عمرانی اداره اوقاف وامور خیریه این شهرستان از جمله طرح ها وپروژه های عمرانی دردست اجرای اداره اوقاف وامور خیریه خلخال است.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه خلخال و کوثر گفت: استفاده از ظرفیت بقاع متبرکه برای توسعه توریسم مذهبی در دستور کار این اداره در سال جاری قرار گرفته است.

وی ادامه داد: در امر بسط وگسترش فعالیت‌های قرآنی، اداره اوقاف وامور خیریه خلخال در سال جاری اقدام به برگزاری ۴۵ دوره مسابقات قرانی در سه مرحله شهرستانی، استانی وکشوری کرده است.

رحمانی با بیان اینکه اداره اوقاف شهرستان خلخال برای تشویق سرمایه‌گذاران بهترین اراضی خود را در اختیار سرمایه گذاران قرار می‌دهد، یادآور شد: برای ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی، اداره اوقاف این شهرستان علاوه بر کمک به اجرای طرح‌های پرورش ماهیان سرد آبی، مبلغ یک میلیارد ریال تسهیلات در اختیار مجریان طرح‌های تولید برق خورشیدی قرار می‌دهد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha