کد خبر: 3937455
تاریخ انتشار: ۰۶ آذر ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۷
مدرس دانشگاه و فعال رسانه گفت: فضای مجازی بر سبک زندگی اثرگذار است و سواد رسانه صرفاً در فضای مجازی خلاصه نمی‌شود و ضرورت جامعه بشری است.

سواد رسانه‌ای ضرورت جامعه بشری استبه گزارش ایکنا از اردبیل، مهران محمدی، مدرس دانشگاه و فعال رسانه، پنجم آذرماه، در کارگاه آموزشی مجازی «خبرنویسی در نشریات دانشجویی» که به همت سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی اردبیل برگزار شد، گفت: جامعه امروز ما به هر دو شاخصه تخصص و تعهد و آموزش و پرورش نیاز دارد چراکه این شاخصه‌ها انسانِ شایسته می‌سازد و فضای مجازی بر سبک زندگی اثرگذار است، سواد رسانه صرفاً در فضای مجازی خلاصه نمی‌شود و ضرورت جامعه بشری است.

وی بیان کرد: امروزه حضور رسانه‌ها به طور ناخودآگاه بر سواد رسانه‌ای مردم تاثیر می‌گذارد و با اعتماد به این رسانه ها، روابط اجتماعی محکم و صلح‌آمیز حفظ می‌شود که این‌ها به نوبه خود، پایه و اساس رفتار‌های جمعی و همکاری‌های سازنده است.

محمدی با اشاره به نکته قابل توجه در سواد رسانه‌ای تصریح کرد: سواد رسانه‌ای در توسعه اجتماعی با افزایش نفوذ اینترنت و گسترش فناوری‌های اطلاعاتی و ارتباطی در کشور‌های مختلف جهان برابر نیست.

این مدرس دانشگاه با تأکید بر این که تجهیز شدن به علم و مهارت سواد رسانه ای، امروزه یکی از اصلی‌ترین نیاز‌ها و الزامات هر جامعه‌ای به خصوص جامعه ما محسوب می‌شود، اظهار کرد: سه نهادی که به طور جدی در این باره تأثیرگذار و دخیل هستند، نهاد خانواده، نهاد دین و نهاد حاکمیت است، منتهای مراتب با توجه به اهمیت نهاد خانواده، هر طرح و برنامه‌ای به منظور تعمیق و توسعه سواد رسانه‌ای در جامعه باید با محوریت فرهنگ و آموزش‌های مرتبط با این عرصه‌ها باشد.

وی افزود: اهتمام در زمینه آموزش سواد رسانه ای، لازمه مواجهه صحیح با رسانه و پیام‌های آن در دنیای امروزی است.

این فعال رسانه تاکید کرد: سواد رسانه‌ای آمیزه‌ای از تکنیک‌های بهره‌وری مؤثر از رسانه‌ها، کسب بینش و درک برای تشخیص رسانه‌ها از یکدیگر است، در عصر ارتباطات، رسانه مهم‌ترین نقش در شکل گیری تفکرات و اعتقادات عموم مردم را دارد و این فضا در شکل‌های مکتوب، دیداری یا شنیداری، روز به روز درحال گسترش است.

محمدی گفت: کار رسانه فرهنگ سازی است، رسانه‌ای که هدف آن اهداف عالیه و تعالی انسان است و توسعه همه جانبه آن مد نظرش است باید به این موضوع توجه ویژه داشته باشد و سر منشا و محور برنامه‌هایش این باشد که آگاه سازی کند و مردم را به سواد رسانه‌ای مسلح کند، رسانه‌ها نقش مهمی در جامعه دارند و می‌توانند افکار عمومی را منحرف کنند یا به سوی تعالی ببرند.

وی خاطر نشان کرد: با توجه به زندگی در عصر اینترنت و استفاده روزافزون جوانان از این رسانه تعاملی، با افزایش آسیب‌های اجتماعی نوپدید فضای مجازی، سواد رسانه‌ای می‌تواند نقش موثری در کاهش این نوع آسیب‌ها و استفاده نقادانه و هوشمندانه از اینترنت درجهت ارتقای امنیت شهروندی داشته باشد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: