کد خبر: 4076919
تاریخ انتشار: ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۸:۳۳

برپایی محافل قرآنی در کنار مجالس حسینی مصداق تمسک به ثقلین است

امام جمعه لاهرود با بیان اینکه شناخت و معرفت به شهدای کربلا لازمه حسینی بودن است، گفت: برپایی محافل قرآنی در کنار مجالس حسینی در ایام محرم به ویژه تاسوعا و عاشورا از مصادیق بارز تمسک به ثقلین است.

صفری امام جمعه لاهرودبه گزارش ایکنا از اردبیل، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن صفری، امام جمعه شهر لاهرود، ۱۷ مردادماه، در اجتماع عظیم عاشورائیان شهر لاهرود که در صحن مقدس امامزاده سیدابراهیم بن موسی الکاظم(ع) برگزار شد، اظهار کرد: پیام قیام امام حسین(ع) رهایی از ظلم و ایستادگی در برابر ظالم است و این پیام در دنیای امروز می‌تواند الگویی برای ملت‌های ستمدیده و اسیر در چنگال ستمگران و دشمنان باشد.

وی بیان کرد: مخاطب پیام قیام امام حسین(ع) تمامی بشریت است و تمامی انسان‌ها اعم از مسلمان و غیرمسلمان وظیفه دارند به قیام علیه زورگویان بپیوندند.

حجت الاسلام صفری ادامه داد: قیام عاشورا را نمی‌توان با واژه‌هایی چون حادثه، واقعه و رویداد تعبیر کرد بلکه قیام عاشورا یک جریان سازی باقی و جاودانه است که با گذشت قرن ها همچنان ماندگار مانده و هر روز و هر ساعت تازه‌تر از پیش می‌شود.

امام جمعه لاهرود افزود: این جریان سازی همچنین پیام ظلم ستیزی سرور آزادگان جهان را به نسل امروز و نسل‌های آینده انتقال می‌دهد.

وی به رمز ماندگاری قیام عاشورا اشاره کرد و گفت: سرور آزادگان جهان برای احیای دین اسلام و پیاده کردن دستورات الهی به قیام برخاست و همین هدف متعالی باعث شد این قیام بعد از چندین قرن تبدیل به الگوی مبارزه ملت‌های مظلوم جهان شود.

صفری به دور بودن عزاداری‌های حسینی از بدعت‌ها تاکید کرد و گفت: عاشقان عصمت و طهارت(ع) و هیئت‌های عزاداری با تاسی جستن از رفتارهای امام حسین(ع) از بدعت و خرافه در عزاداری‌ها باید دوری جسته و اجازه ندهند فرهنگ عاشورا از مسیر درست خود منحرف شود.

وی اظهار کرد: مبارزه با بدعت‌ ها و تحریف‌ها از اهداف بزرگ قیام امام حسین(ع) است بنابراین نباید عزادارهای حسینی آغشته به بدعت شود و پیام این قیام را خدشه‌دار کند.

امام جمعه لاهرود تعمق و مطالعه در خصوص قیام عاشورا را ضرورتی اجتناب‌ناپذیر دانسته و افزود: داشتن معرفت کافی و آگاهی کامل از تاریخ کربلا باعث می‌شود تا نهضت کربلا به شکل شفافی مطرح شده و از انحراف در امان بماند.

وی توجه به درس‌ها و عبرت‌های عاشورا را ضروری خواند و گفت: باید به این مهم واقف باشیم که قیام کربلا، اعتراض علیه ظلم، قدرت‌طلبی و زورگویی بود بنابراین تلاش شود فلسفه قیام کربلا درست تبیین شده و در گرد و غبار ناآگاهی‌ها گم نشود.

صفری با بیان اینکه عزاداری‌های حسینی توسط دشمنان دین و قرآن رصد می‌شود، گفت: نباید اجازه بدهیم بدعت‌ها و انحرف‌ها تصویری نادرست از مسلمانان و عزاداری‌های حسینی به دنیا نشان دهد

امام جمعه لاهرود بیان کرد: در ایام محرم بویژه تاسوعا و عاشورا، شور عزاداری حسینی و برگزاری محافل و مجالس اهل بیت(ع) را در سراسر میهن اسلامی شاهد هستیم. بسیار زیبنده است که در کنار مجالس عزای ابا عبدالله(ع)، محافل قرآنی نیز برپا شود

وی اذعان کرد: با توجه به روایت پیامبر اکرم(ص) که می فرمایند: قرآن و عترت را در میان شما می گذارم تا زمانی که به این دو متسمک شوید هرگز گمراه نخواهید شد، لذا اقدام به برپایی محافل قرآنی در کنار مجالس حسینی از مصداق بارز تمسک به ثقلین است.

صفری عنوان کرد: با توجه به این موضوعات و عمل به آن ، دشمنان قرآن و اهل بیت(ع) در تبلیغاتشان ناکام خواهند ماند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha