کد خبر: 3878716
تاریخ انتشار: ۲۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۲
امام جمعه اردبیل گفت: بزرگترین ظلم و ضد عدل برای یک ملت این است که نخبگان آن ملت از عرصه‌ی تصمیم‌گیری کلان خارج شوند و کار به دست کسانی بیفتد که نه با قابلیت و عُرضه، بلکه با پول بالا آمده‌اند.

خروج نخبگان از عرصه تصمیم‌گیری کلان بزرگترین ظلم برای یک ملت استبه گزارش ایکنا از اردبیل، آیت‌الله سیدحسن عاملی، امام جمعه اردبیل، ۲۵ بهمن‌ ماه در خطبه‌های این هفته نمازجمعه اردبیل گفت: یک شرط مهم اصلح بودن این است که پول در انتخابات نقش بازی نکند و الا مجلس را باخته‌ایم.
وی گفت: اگر می‌خواهید ببینید انتخاباتی که پول در آن نقش اصلی را ایفا می‌کند چگونه است، به انتخابات آمریکا نگاه کنید، انتخابات آنجا متصل به کانون قدرت و ثروت است. پشت صحنه مدیریت صحنه با کارتل دارها، کمپانی‌های بزرگ و شبکه جهانی صهیونیسم است و لذا نه روساء جمهور آمریکا آدم‌های درستی هستند و نه کسانی که در کنگره نشسته اند.
امام جمعه اردبیل گفت: یکی از معیار‌های اولیه برای تشخیص اصلحیت، رجوع به راهکار‌های تبلیغ و جذب آراء است. بی حساب پول خرج کردن نشان نامحرمیت است و عطش وی را به نمایندگی نشان می‌دهد، یعنی بیان می‌کند که از سر تکلیف نیامده است، پول را اگر از راه حلال صرف کند اسراف است و اگر از راه حرام هزینه کند ضامن است و برای صاحب پول کار خواهد کرد نه برای ملت. رقابت را هم ناسالم می‌کند یعنی به جای اینکه رقابت بین فضیلت‌ها و قابلیت‌ها باشد، رقابت روی مبلغ پول می‌رود و کسی که که پول ندارد از دور خارج می‌شود.
عاملی افزود: انسان‌های صالح هم نوعاً پول ندارند و این گونه است که پول باعث می‌شود بزرگترین ظلم و ناعدالتی به ملت تحمیل شود، چون بزرگترین ظلم و ضد عدل برای یک ملت این است که نخبگان آن ملت از عرصه تصمیم‌گیری کلان خارج شوند و کار به دست کسانی بیفتد که نه با قابلیت و عُرضه بلکه با پول بالا آمده‌اند.
رئیس شورای فرهنگ عمومی استان ادامه داد: انتخابات مجلس بسیار مهم است، حتی از انتخابات ریاست جمهوری هم مهم‌تر است، چون مجلس و فراکسیون‌های قوی مجلس است که دولت و رییس جمهور را مدیریت می‌کند. اگر وزن فراکسیون‌ها بالا برود و متعهد به پاک بودن باشند، قدرت کشور را جا به جا می‌کنند، در مصوبات نقش اصلی را دارند برای استیضاح وزرا و رییس جمهور قدرت دارند، هم می‌توانند موتور محرک برای دولت باشند و هم قدرت بازدارنده.
وی با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه «با هر انتخابات خونی تازه به رگ‌های کشور تزریق می‌شود و به همین خاطر طی سالیان متمادی دشمن خواسته است که در ایران یا انتخابات نباشد و یا کمرنگ باشد» گفت: مسئول خوب انتخاب کردن یک حسنه بزرگ است؛ بنابراین دفتر حسنات خود را از این حسنه خالی نگذارید و بالعکس گاهی قصور ما باعث می‌شود تولیت امور مهم، بدست انسان‌های کوچک، ناشی و ناسالم بیفتد و فساد‌هایی درست شود که مسببین آن باید پاسخگو باشند.
عاملی در ادامه احصاء معیار‌های اصلحیت و نماینده آرمانی اظهار کرد: یکی از شرایط بسیار مهم نماینده آرمانی و اصلح، داشتن تخصص برای حل معضلات کشور است. اگر موکلین این خصوصیت را لحاظ و رعایت نکنند، قطعاً به کشور و ملت خیانت کرده‌اند. امام صادق(ع) فرمودند: برای من مساوی است که کار خود را به ناشی یا خائن بسپارم. تخصص اصلی نماینده تسلط به قانون‌گذاری آرمانی در عرصه‌های سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و قضایی است. کسانی که نامزده شده‌اند، بنا را بگذارند که انتخاب خواهند شد و به این پرسش پاسخ دهند که برای کدام یک از کمیسیون‌های تخصصی مجلس نظرات کارشناسانه دارند؟ تخصص دوم نظارت برحسن اجرای قوانین و امانت‌داری است. آیا کاندیدا‌ها به آخرین یافته‌های علمی دنیا در موضوع نظارت و صیانت اشراف دارند؟
وی با بیان اینکه کشور ما از فقدان قوانین پیشرفته که معضلات بنیان کن را حل کند، رنج می‌برد عنوان کرد: هنر نماینده کار عمرانی نیست، به تعبیر مقام معظم رهبری، «عمران و آبادانی وظیفه‌ی دولت است» و وظیفه نماینده مجلس شناخت و تصویب قوانین مورد نیاز و مشخص کردن مسیر حرکت قوای مجریه و قضائیه است.
لزوم جدیت مسئولین برای بازگشایی راه‌های روستایی خلخال و گیوی
عاملی بیان کرد: برای بارش نعمت برف و باران در کشور مخصوصاً در استان، خداوند را شاکر هستیم و از تلاش شبانه‌روزی مسئولین مخصوصاً اداره راهداری در بازگشایی راه‌ها تشکر داریم. از مسئولین استانی می‌خواهم برای بازگشایی هرچه بیشتر راه‌های روستایی اردبیل و خلخال و گیوی جدیت بیشتر مبذول نمایند. از دولت محترم هم یک مطالبه داریم و آن رعایت عدالت است. در بعضی از مناطق خلخال و گیوی ما ارتفاع برف به چهار متر رسیده است. ۵۶ روستا در محاصره کامل برف بود و با اسب و قاطر آرد را به نانوایی‌های آن مناطق می‌رساندند. این بارش در ۵۰ سال اخیر در خلخال بی‌سابقه بوده است و دما به زیر ۲۵ درجه رسیده است.
امام جمعه اردبیل تصریح کرد: چگونه است برای استانی که یک متر برف دارد اعتبارات ویژه داده می‌شود، اما خلخال و گیوی ما فراموش می‌شود. اگر به آن استان در سال یک بار برف بیاید، خلخال ما تمام پاییز و زمستان در برف است و در بعضی از سال‌ها تلفات هم داشته است. در آن استان برف سریعاً آب می‌شود، اما در خلخال ماندگاری دارد. از دولت محترم می‌خواهیم ماشین‌های سنگین برف روب نو را در حد کفایت به این شهرستان اختصاص دهد.
وی افزود: گلایه دوم ما این است که منطقه جنوب استان اردبیل، ۴۵۰ میلیون متر مکعب آب تولید می‌کند. چطور می‌شود که سرما، طوفان، کولاک و سیلاب آن را استان ما متحمل می‌شود، اما از مجموعه ۴۵۰ میلیون مترمکعب فقط ۵۰ میلیون متر مکعب به استان اردبیل اختصاص پیدا می‌کند. از مدیریت ارشد و از کسانی که به عنوان نماینده انتخاب خواهند شد مصراً می‌خواهم با تمام توان در زدودن این تبعیض از ساحت استان تلاش نمایند.
تعجب دنیا از شور مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن بعد از ۴۰ سال
نماینده مردم استان در مجلس خبرگان رهبری گفت: راهپیمایی ۲۲ بهمن امسال بسیار ویژه بود. در این خصوص سه مطلب داریم؛ اول، در برابر ملت بزرگ. دوم، در برابر مسؤولین. سوم، در برابر دشمنان.
عاملی اظهار کرد: از حضور استثنایی اهالی استان در راهپیمایی ۲۲ بهمن تشکر می‌کنم. امسال غوغا بود انتظار هم همین بود و این اجتماع عظیم علت داشت. یک علت اصلی آن خود آمریکا بود. اهانت‌های مکرر ترامپ و پمپئو به ملت ما، دست گذاشتن روی شرف و غیرت ملی و دینی آن‌ها بود. رجزخوانی‌ها، تهدیدها، دخالت‌ها و اهانت‌های ترامپ، ملت ما را به شدت منسجم کرد.
امام جمعه اردبیل گفت: ملت ما هر وقت احساس خطر کند منافع ملی و مصالح کلان کشوری را بر همه چیز مقدم می‌کند و آن را در اولویت قرار می‌دهد. وقتی پمپئو بگوید ملت ایران را آن قدر گرسنه نگه می‌داریم تا در برابر ما تسلیم شوند معلوم است که ملت ما این اهانت بی‌شرمانه را بر نمی‌تابد و به میدان می‌آید.
وی بیان کرد: ترور شهید سلیمانی که یک جنایت بسیار عریان، بسیار زشت، بسیار موهن، بسیار وقیحانه و خنجر به عرق ملی ایرانیان بود عامل دوم در تحریک ملت ما برای حضور در راهپیمایی بود. تمام دولت‌های دنیا غبطه این حضور ملت ما را می‌خورند، اما ندارند و امکان هم ندارد داشته باشند. در روز ملی آمریکا یک هزارم این جمعیت جمع نمی‌شود. انقلاب اسلامی یک پدیده است و بقای آن در چهل سال با طوفانی‌ترین توطئه‌ها یک پدیده دیگر است. همه دنیا تعجب می‌کنند که چگونه در تاریخ بشر انقلابی پیدا شده که شور مردم در آن بعد از ۴۰ سال مثل اول انقلاب است و با وجود فشار‌های وحشتناک از اصول خود تنازل نمی‌کنند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: