کد خبر: 4225262
تاریخ انتشار : ۱۶ تير ۱۴۰۳ - ۱۸:۰۸

آئین سنتی طشت‌گذاری در خلخال برگزار شد

آئین سنتی طشت‌گذاری در مسجد علی ابن ابیطالب(ع) با حضور پرشور عزاداران حسینی در شهرستان خلخال برگزار شد.

آئین طشت گذاری خلخالی هابه گزارش ایکنا از اردبیل، آئین سنتی «طشت گذاری» طبق رسوم هر ساله ترک زبان‌ها برای استقبال از ماه محرم، در مسجد حضرت علی ابن ابیطالب (ع) شهرستان خلخال، به همت هیئت انصار المهدی (عج) این شهرستان با حضور مادحین و شاعرین مطرح استانی و کشوری برگزار شد. 

در جریان این مراسمات حجت‌الاسلام سید عدنان صادقی، معاون فرهنگی اداره زندان شهرستان خلخال و سخنران این مراسم ضمن تأكيد بر حفظ شأن و جايگاه اهل‌بيت(ع) و توجه به هدف اصلی اقامه عزا در ايام محرم و صفر گفت: هدف اصلی از اقامه عزا در ايام محرم علاوه بر گريستن بر مصائب و اظهار ارادت به اهل‌بيت(ع)، احيای امر به معروف و نهی از منكر است.

وی گفت: هدف والای احيای امر به معروف و نهی از منكر امری است كه حضرت امام حسین(ع) مطرح كردند و هدف خود را از قيام اصلاح امت جد خويش دانستند.

صادقی تصریح کرد: مداحان بايد دقت كنند كه در مجالس خود آگاهی بخش و جهل زدا باشند و بدانند كه امام حسين(ع) جان عزيزش را برای بصيرت بخشی و نجات جامعه از جهل و گمراهی فدا كرد. 

یادآور می‌شود، آئین طشت‌گذاری یکی از مراسم‌های سنتی عزاداری در ماه محرم است که از آئین‌ها و آداب عزاداری و تعزیه منسوب به منطقه اردبیل بوده و در آغاز محرم در مسجد و حسینیه‌های این خطه برگزار می‌شود.

انتهای پیام
captcha