تقدیر از فعال قرآنی و مفسر کتاب وحی در اردبیل
کد خبر: 4214135
تاریخ انتشار : ۱۷ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۸:۵۲

تقدیر از فعال قرآنی و مفسر کتاب وحی در اردبیل

با حضور مسئولان استانی از حجت الاسلام جمال تعدیلی مفسر قرآن کریم در قالب طرح ملی تجلیل از مفاخر قرآنی در جهاددانشگاهی استان اردبیل تجلیل شد.

شیخ جمال تعدیلی مفاخر قرآنی اردبیلیبه گزارش ایکنا، به نقل از جهاددانشگاهی اردبیل، حسام رسولی، رئیس جهاددانشگاهی اردبیل، ۱۶ اردیبهشت‌ماه در آئین تقدیر از مفاخر قرآنی استان اردبیل با محوریت تجلیل از مقام شامخ حجت الاسلام شیخ جمال تعدیلی، مفسر برجسته قرآن کریم که در سالن اجتماعات شهید سلیمانی جهاد دانشگاهی اردبیل و به همت معاونت فرهنگی این نهاد انقلابی برگزار شد، اظهار کرد: جهان بشریت رفته رفته به مسیری پیش می‌رود که تشنه قرآن می‌شود و با گذشت زمان بشریت بیشتر به آشنایی با قرآن و لزوم بهره‌مندی از آن پی می‌برد.

وی ادامه داد: هرچند که در جهان معاصر افرادی هستند که چهره‌های قرآنی را مخدوش می‌کنند و دفاع نادرست از دین انجام می‌دهند که مهمترین مانع برای روی آوردن به قرآن و دین اسلام است، ولیکن اهل تفسیر هستند که باطن قرآن را درک کرده و می توانند چهره واقعی دین و اسلام را به بشریت نشان دهند.

رسولی با بیان اینکه قرآن کتاب خداست و خدا خود این کتاب را حفظ و نگهداری می‌کند، تصریح کرد: قرآن کریم سطح دارد که همه بشریت از آن بهره مند هستند ولی لایه های عمقی قرآن و فهم قرآن را «الراسخون فی العلم» و کسانی که مطهر هستند و به طهارت و پاکی مشهور هستند می‌توانند عمق قرآن را درک کنند.

وی با اشاره به اینکه فعالیت سازمان فعالیت های قرآنی و خبرگزاری بین المللی قرآن (ایکنا) باعث ورود جهاددانشگاهی به حوزه قرآنی است، گفت: این برنامه فاخر به عنوان پنجره ورود به تکریم چهره های فرهنگی و اجتماعی در جهاددانشگاهی با همکاری سازمان تبلیغات اسلامی استان اجرایی می‌شود و در آینده تلاش خواهد کرد آن را به شکل بهتری برگزار نماید.

رسولی تصریح کرد: تقدیر از فعالان قرآنی در قالب طرح هماهنگ و سراسری تدارک دیده شده که هدف آن تکریم و گرامیداشت شخصیت و مقام علمی فعالان حوزه قرآن می‌باشد، و در ادامه روند آن دستگاه های فرهنگی و دانشگاه‌ها نیز مشارکت پررنگی خواهند داشت.

رئیس جهاد دانشگاهی استان اردبیل گفت: اهل تفسیر هستند که باطن قرآن را درک می کنند و می‌توانند چهره واقعی دین و اسلام را به بشریت نشان دهند.

در ادامه مراسم حجت‌الاسلام مهدی ستوده، مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اردبیل ضمن قدردانی از جهاد دانشگاهی بدلیل فراهم کردن این فرصت جدید در استان، با بیان خاطراتی از استاد تعدیلی، گفت: در سال 1372 شاگرد استاد بودم و استاد کتاب اصوال الفقه (المظفر) را برای اینجانب و دوستانم تدریس می‌کردند که تدریس این کتاب که حداقل 2 سال زمان می‌برد توسط استاد در عرض 5 ماه با درایت و ریزبینی و تسلط کامل استاد بر مطالب به اتمام رسید.

وی افزود: در مکتب استاد تعدیلی، شیوه‌های ارتباط، مدارا با مردم و مردم داری و بسیاری دیگر از خصوصیات فردی و اجتماعی را از ایشان یاد گرفتم و استاد دارای اراده قوی بودند.

ستوده ادامه داد: مرحوم آیت الله مروج توجه ویژه‌ای به استاد تعدیلی داشتند و پدر آیت‌الله عاملی هم ایشان را به حضور در پای درس و منبر استاد تعدیلی سفارش می‌کردند.

وی افزود: نکته مهمی که استاد تعدیلی همیشه آن را متذکر می شدند مباحثه بود. بخصوص مباحثه با شخص فارسی و عرب زبان را همیشه تأکید داشتند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اردبیل اظهار کرد: استاد تعدیلی از سال 1385 تفسیر را در سازمان تبلیغات اسلامی شروع کردند و در ماه مبارک رمضان هر روز این برنامه را داشتند.

پیشرفت تمدن در قدرشناسی از بزرگان است

در این مراسم امیر رجبی، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل تصریح کرد: ما به تجلیل از بزرگان نیازمندیم و مفاخر نیازی به تجلیل ندارند چراکه، ملتی که قدر و ارزش بزرگان خود را نداند، پیشرفت نمی‌کند.

وی ادامه داد: در بحث چاپ کتاب و مکتوب شدن جلسات تفسیر استاد، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان باتمام توان در خدمت این بزرگوار است و ما قول مساعد و حمایت لازم خود را اعلام می کنیم.

در زمان اضطراب و نگرانی 66 مرتبه «الله» بگویید

در خاتمه این آئین، حجت‌الاسلام شیخ جمال تعدیلی، مفسر قرآن کریم نیز بیان کرد: بابت برگزاری این مراسم، قدردان همه عزیزان هستم و تشکر می کنم و اگر خداوند توفیق دهد خادم قرآن هستم، «امام علی (ع) می‌فرمایند: ظاهر قرآن شگفت انگیز و باطن آن عمیق و ژرف است».

وی افزود: ۲ هدیه را از این برنامه به یادگار برای شما تقدیم می کنم؛ هر زمان در زندگی دچار اضطراب و نگرانی شدید 66 مرتبه فقط «الله» بگویید چرا که می‌فرماید: «الا بذکر الله تطمئن القلوب». همچنین امام صادق(ع) فرمود: هر زمان گرفتار شدید آیات 190 تا 194 سوره آل عمران را بخوانید و بعد دعا کنید، مطمئن باشید که دعایتان مستجاب می شود.

تعدیلی در پایان سخنان خود گفت: اهل بیت(ع) مطهر هستند و حقیقت اهل قرآن در نزد اهل بیت است.

در خاتمه این مراسم با اهدای لوح سپاس و هدایایی توسط جهاد دانشگاهی، اداره کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری، اوقاف و امور خیریه، فرهنگ و ارشاد اسلامی و تبلیغات اسلامی، معاونت فرهنگی دانشگاه محقق اردبیلی و سایر دستگاه های اجرایی از مقام استاد شیخ جمال تعدیلی تجلیل و تکریم شد.

انتهای پیام
captcha