کاروانسرای صائین نیر ثبت جهانی شد
کد خبر: 4169591
تاریخ انتشار : ۲۷ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۲:۴۲

کاروانسرای صائین نیر ثبت جهانی شد

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اردبیل از ثبت کاروانسرای صائین شهرستان نیر همراه با ۵۳ کاروانسرای دیگر ایران در لیست آثار تاریخی و طبیعی فهرست جهانی یونسکو خبر داد.

کاروانسرای صائین نیربه گزارش ایکنا از اردبیل، به نقل از میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اردبیل، حسن محمدی ادیب، مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اردبیل، ۲۶ شهریورماه با اعلام این خبر گفت: پرونده «کاروانسرا‌های ایران» امروز در چهل و پنجمین نشست کمیته میراث جهانی یونسکو تایید شده و به ثبت رسید.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اردبیل افزود: این پرونده شامل ۵۴ کاروانسرا از ۲۴ استان ایران است که کاروانسرای سنگی شهرستان نیر نیز یکی از این کاروانسرا‌های به ثبت رسیده است.

وی تاکید کرد: کاروانسرا‌های ایران بیست و هفتمین اثر تاریخی و طبیعی ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو است که سومین اثر استان اردبیل در این فهرست بعد از مجموعه جهانی شیخ صفی‌الدین اردبیلی و جنگل‌های هیرکانی محسوب می‌شود.

محمدی ادیب با اشاره به اینکه کاروانسرای صائین پیش از این در سال ۱۳۶۲ به ثبت ملی رسیده بود، ادامه داد: کاروانسرای سنگی صائین یک بنای تاریخی مربوط به دوره صفوی است که در شهرستان نیر و در جاده قدیم نیر به سراب قرار دارد و اخیرا مرمت این بنا از سوی اداره کل میراث‌فرهنگی استان اردبیل به پایان رسیده است.

انتهای پیام
captcha