کد خبر: 4076740
تاریخ انتشار: ۱۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۴

آئین «شام پایلاماق» رسمی دیرینه در اردبیل + فیلم

یکی از آیین‌هایی که در روز نهم محرم‌الحرام در اردبیل برگزار می‌شود، آیین «شام پایلاماق» یا شمع‌گردانی است که طی آن اهالی اردبیل در ۴۱ مسجد، شمع نذری روشن می‌کنند.

محرمبه گزارش ایکنا از اردبیل، یکی از آیین‌هایی که در روز نهم محرم‌الحرام و تاسوعا برگزار می‌شود، آیین «شام پایلاماق» یا شمع‌گردانی است.

این آئین که در زبان ترکی و محلی به نام «شمع ‌پایلاما» معروف است، طبق اسناد بیش از هزار سال قدمت دیرینه دارد.

در این مراسم عزاداران حسینی بعد از هشت روز عزاداری در مساجد و خیابان‌ها و محلات اردبیل در روزی که منتسب به علمدار رشید کربلا، حضرت ابوالفضل‌العباس (ع) است بصورت گروهی و یا انفرادی اقدام به روشن کردن شمع می‌کنند و در سوگ آن علمدار رشید بر سر و سینه می‌زنند.

نذر حاجت

در این آیین مردم شمع‌های نذری خود را که از قبل به تعداد ۴۱ عدد تهیه کرده‌اند، پس از جاسازی در «حیبه» یا پاکت پلاستیکی به طرف مسجد محله خود و سپس دیگر مساجد به راه می‌افتند.

اگر این عمل به‌صورت گروهی انجام شود، اغلب برای هر دسته یک نفر سر گروه برگزیده می‌شود که این فرد به مسیر ۴۱ مسجد مورد نظر کاملاً آگاه هست و در پیشاپیش دسته حرکت می‌کند و علاوه بر رجزخوانی و فرستادن صلوات بر پیامبر و ائمه‌ اطهار(ع) با صدای بلند و رسای خود افراد دسته را راهنمایی می‌کند.

 

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha