کد خبر: 4074443
تاریخ انتشار: ۰۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۲۱

برگزاری دوره آموزشی سواد رسانه‌ای ویژه فعالان فرهنگی در اردبیل

مسئول امور فرهنگی بانوان سازمان تبلیغات اسلامی استان اردبیل از برگزاری دوره آموزشی سواد رسانه‌ای در قالب آموزش پلکانی حرف آورد ویژه بانوان فعال فرهنگی در اردبیل خبر داد.

سواد رسانه‌ایبه گزارش ایکنا از اردبیل، سارا حقی، مسئول امور فرهنگی بانوان تبلیغات اسلامی اردبیل، هشتم مردادماه، در حاشیه دوره آموزشی سواد رسانه‌ای و فضای مجازی در جمع فعالان فرهنگی تبلیغات اسلامی استان در سخنانی به اهمیت فراگیری علوم و فنون رسانه‌ای در جامعه کنونی اشاره و اظهار کرد: امروزه با گسترش هزاران شبکه رسانه‌ای، اخبار و مطالب با کسری از ثانیه در جهان منتشر می‌شود که در این میان کیفیت بیان رسانه بسیار اهمیت دارد.

وی تاکید کرد: اگر افراد جامعه سواد رسانه‌ای نداشته باشند، قدرت تشخیص واقعیت را ندارند و می‌توانند تحت تأثیر شایعات کذب، دچار هیجانات زود گذر شده و تصمیمات بی نهایت سطحی را بگیرند. این نوع تصمیمات می‌تواند صدمات زیادی به ساختار جامعه و امنیت مردم وارد کند.

مسئول امور فرهنگی بانوان تبلیغات اسلامی اردبیل به اجرای دوره آموزشی پلکانی حرف آورد با عنوان سواد رسانه‌ای و فضای مجازی اشاره کرد و گفت: این دوره به صورت عمومی و تخصصی رسانه و فضای مجازی، ویژه اقشار مختلف بانوان شهرستان اردبیل به مدت ۳۰ جلسه آموزشی در قالب حضوری و مجازی با تدریس استاد برجسته کشوری حجت الاسلام حسین نقی زاده در محل سالن اجتماعات تبلیغات اسلامی اردبیل و در نیز بستر فضای مجازی از طریق برنامه‌های قرار و کاین مستر برگزار می‌شود.

در ادامه حجت‌الاسلام سید محسن محسنی، معاون فرهنگی تبلیغات اسلامی اردبیل، سواد رسانه‌ای را برترین سواد و علم روز دنیا عنوان کرد و گفت: سواد رسانه‌ای مانند نوعی تغذیه است و کسی که مهارت خوبی در تحلیل رسانه کسب کرده، می‌تواند نوع تغذیه دریافتی و رژیم خود را انتخاب کند.

وی افزود: تنها سواد رسانه‌ای می‌تواند به فرد در تشخیص درست نوع تغذیه کمک کند و در غیر این صورت فرد دچار تشویش ذهنی و فکری می‌شود و قدرت تشخیص درست و نادرست را از دست می‌دهد.

معاون فرهنگی، پژوهشی و آموزشی تبلیغات اسلامی اردبیل بر ضرورت مجهز بودن فعالان فرهنگی به سواد رسانه‌ای تاکید کرد و گفت: مهم‌ترین فعالیت فرهنگی در عصر کنونی «تربیت» است که اگر به درستی انجام شود تمام امور جامعه به درستی انجام می‌شود و خیانت و کم‌کاری مشاهده نخواهد شد و این در حالی است که آموخته‌های سواد رسانه‌ای باعث تربیت صحیح افراد جامعه می‌شود.

حجت‌الاسلام حسین نقی‌زاده استاد اعزامی قم، در سخنانی گستردگی رسانه و فضای مجازی در دنیای کنونی را ضرورت مهم برای فراگیری سواد رسانه‌ای عنوان کرد و افزود: همه ما امروز در دنیایی زندگی می‌کنیم که به صورت ناخودآگاه در شرایط اشباع رسانه‌ای قرار گرفته ایم، زیرا فضای اطراف ما سرشار از اطلاعات است، پس همه ما نیاز داریم در فراگیری سواد رسانه‌ای تلاش کنیم.

وی افزود: تبلیغ و اطلاع رسانی دینی ایده آل تبلیغی است که از بالاترین امکان دسترسی به مخاطبین همراه با یک موفقیت بالا برای گرفتن بازخورد برخوردار باشد.

نقی‌زاده خاطر نشان کرد: در تبلیغ رسانه‌ای نباید از تأثیرگذاری تبلیغ سنتی غافل شد چرا که سخنرانی چهره به چهره از تأثیرگذاری ماندگاری برخوردار بوده و برای موفقیت در امور فرهنگی نیازمند حضور در جمع مخاطبین بوده اما بهره گیری از رسانه برای سهولت در دسترسی به مخاطبین، مقابله با جنگ رسانه‌ای دشمن و استفاده از روش‌های نوین و جذاب تبلیغی لازم و ضروری است.

وی به پخش فیلم‌های کوتاه در قالب کلیپ با موضوعات حجاب و عفاف، تربیت دینی و فرهنگی، به نحوه تهیه و تولید محتوای فرهنگی در فضای مجازی پرداخت و مخاطبین را به شناخت و آگاهی دقیق از ابعاد مختلف فرهنگی، آموزشی و تربیتی در فضای مجازی توصیه کرد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha