کد خبر: 4059791
تاریخ انتشار: ۰۵ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۴

کتاب «جایگاه سیاسی اجتماعی و مذهبی علویان ترکیه» در 6 فصل و ۱۴۶ صفحه منتشر شد.

جایگاه سیاسی اجتماعی و مذهبی علویان ترکیهبه گزارش ایکنا از اردبیل، کتاب «جایگاه سیاسی اجتماعی و مذهبی علویان ترکیه» در شش فصل و ۱۴۶ صفحه منتشر شد و این کتاب که نگاهی به فراز و فرودهای دولت عثمانی در طول تاریخ و جایگاه علویان در این تاریخ پر فراز و نشیب دارد توسط علی فهیمی مقدم، دانشجوی دکترای علوم سیاسی، کارشناس رسانه و تحلیل‌گر مسائل سیاسی و اجتماعی تالیف شده و در بهار ۱۴۰۱ توسط «انتشارات موجک» به چاپ رسیده است.

کتاب «جایگاه سیاسی اجتماعی و مذهبی علویان ترکیه» در شش فصل کلیات، وضعیت سیاسی اجتماعی و مذهبی ترکیه، وضعیت سیاسی اجتماعی و مذهبی علویان تا استقلال کشور ترکیه(دوران کمالیسم و آغاز جمهوریت)، جایگاه سیاسی اجتماعی و مذهبی علویان از آغاز جمهوری تا حاکمیت حزب عدالت و توسعه،‌ تحول وضعیت علویان در دوره حاکمیت حزب عدالت و توسعه و جمع بندی تدوین  شده است.

در کتاب مذکور نویسنده بر خلاف دیگر نویسندگان ایرانی که متاسفانه آن طور که باید، به مقوله علویان نپرداخته‌اند و یا در اندک منابعی که موجود می‌باشد، بررسی‌ها نشان می‌دهد آثار منتشره یک‌طرفه بوده و توجهی به فضای باز ایجاد شده برای علویان در دوره حاکمیت حزب عدالت و توسعه نداشته‌اند، با رعایت بی‌طرفی و حفظ امانتداری و بدون توجه به مناسبات سیاسی دولت‌ها به بررسی جایگاه سیاسی، اجتماعی و مذهبی علویان ترکیه که جزئی از اقلیت‌های بزرگ این کشور محسوب می‌شود، پرداخته است.

این کتاب می‌تواند منبع مناسبی برای مطالعه طلاب حوزه‌های علمیه، به عنوان مبلغین اصلی تشیع و دانشجویان رشته‌های علوم سیاسی و روابط بین‌الملل باشد.

در بخشی از کتاب «جایگاه سیاسی اجتماعی و مذهبی علویان ترکیه» به این سوال که آیا جایگاه سیاسی، اجتماعی و مذهبی علویان در دوره حاکمیت حزب عدالت و توسعه متحول شده است؟ چنین پاسخ داده شده است: بی‌تردید تقویت این جماعت دینی با جامعه شیعه پیوند خورده و این اتصال پیامدهای مرتبط با خود را از دوران حاکمیت امپراطوری عثمانی تا به امروز به همراه داشته و فراز و نشیب‌های بسیاری در دوران حاکمان و سلاطین مختلف برای علویان به همراه آورده است.  بر اساس بررسی‌ها طبق فرضیه‌های در نظر گرفته شده و فرایند پژوهش، تا حدودی به اثبات رسیده که جایگاه علویان در دوران حاکمیت حزب عدالت و توسعه با توجه به رویکردهای نوین حزب جهت همگامی با جامعه جهانی و یکپارچگی‌سازی گروه‌های قومی و مذهبی ارتقای قابل توجهی داشته چرا که برای اولین بار در تاریخ ترکیه آیین‌های مذهبی و فرهنگی علویان با حضور مسئولان بلندپایه حزب عدالت و توسعه به صورت آزادانه برگزار شده، کتاب و مقالات علویان در این دوره اجازه نشر یافته و بسیاری از نخبگان و سران علویان در مناصب دولتی به عنوان مسئول مشاور استفاده شده است.

ترکیه در گذشته در قالب امپراطوری عثمانی با تکیه بر مذهب و قدرت نظامی، نقش و نفوذ خود را از آسیای مرکی تا شمال آفریقا توسعه داد. این کشور در سال‌های اخیر(روی کار آمدن حزب توسعه و عدالت) نیز تلاش کرد از یک طرف با احیای هرمونی امپراطور عثمانی و از طرف دیگر با تکیه بر پیوند با اروپا به جایگاه مهمی در این منطقه دست یابد و خود را پل میان اسلام و غرب معرفی نماید.

این کشور با این سیاست علاوه بر اینکه در حوزه‌های مختلف داخلی از جمله اقتصاد جهش چشمگیری یافت و الگویی از توسعه اقتصادی و حکومت‌داری را به نمایش گذاشت در عرصه بین‌المللی نیز الگویی از روابط را طراحی کرد که توانست موقعیت خود را در سطح منطقه‌ای و جهانی تقویت نماید.

با توجه به جمعیت ۲۵ میلیون نفری علویان در ترکیه و تاثیری که این گروه در راوبط بین‌المللی ترکیه می‌تواند داشته باشد لزوم توجه به خواسته‌های این گروه به عنوان یکی از الزامات اصلی برای پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا از یک سو و نیز درک این موضوع از طرف سردمداران دولت ترکیه مبنی بر این که توجه به خواسته‌های آن‌ها می‌تواند در آینده از گسست فرهنگی و مذهبی در این کشور جلوگیری کند، روسای حزب عدالت و توسعه را بر آن داشت تا برای اولین بار در تاریخ ترکیه به نقش بارز علویان در معادلان سیاسی این کشور ادعان کرده به هر دلیل و قصدی که باشد آنان را در تصمیم‌گیری‌های ترکیه شریک ساخته جایگاهشان را همچنانکه اشاره شد برای اولین بار در تاریخ این کشور ارتقا بخشد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: