کد خبر: 4012655
تاریخ انتشار: ۲۲ آبان ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۵

رسانه‌ها و مسئولان برای مشارکت مردم در «وقف آگاهی» تلاش کنند

مدیرکل اداره اوقاف و امور خیریه استان اردبیل گفت: مهم‌ترین و متداول‌ترین مکانی که برای آن کتاب وقف می‌شود، کتابخانه‌ها است که انتظار داریم تلاش برای نهادینه‌سازی ترویج وقف کتاب در بین مردم که به «وقف آگاهی» معروف است توسط رسانه‌ها و مسئولان تحقق یابد.

مهدی ستوده اوقاف و امور خیریه اردبیلحجت‌الاسلام والمسلمین مهدی ستوده، مدیرکل اداره اوقاف و امور خیریه استان اردبیل، در گفت‌وگو با ایکنا از اردبیل، به مناسبت هفته کتابخوانی، اظهار کرد: کتابخانه شهر گرمی که با مشارکت بنیاد علوی احداث شده و بالای ۹۸ درصد پیشرفت فیزیکی دارد، در دهه فجر امسال به بهره‌برداری خواهد رسید و تجهیز کتابخانه‌ها نیز که بر عهده اداره کل کتابخانه‌ها است، به محض تحویل به طور کامل انجام خواهد شد.

وی افزود: وقف کتاب از همان آغاز صدر اسلام به عنوان یک عمل خیر و سنت نیکو و پسندیده در شمار صدقه جاریه و باقیات الصاحات به حساب آمده و پاداش و اجر فراوان اخروی و شهرت و نام نیک و جاودانگی یاد و خاطره واقف را به همراه داشته و شاید رایج‌ترین نوع وقف در میان مسلمانان بوده است.

مدیرکل اداره اوقاف و امور خیریه استان اردبیل، ادامه داد: مهم‌ترین و متداول‌ترین مکانی که برای آن کتاب وقف می‌شود، کتابخانه‌ها است که انتظار داریم تلاش برای نهادینه‌سازی ترویج وقف کتاب در بین مردم که به وقف آگاهی معروف است توسط رسانه‌ها و مسئولان تحقق یابد.

لزوم مشارکت در یازدهمین جشنواره کتابخوانی رضوی

ستوده اظهار کرد: یازدهمین جشنواره کتابخوانی رضوی با اشاعه فرهنگ منور رضوی و ترویج کتاب خوب در حال برگزاری است که ۶ عنوان کتاب در سه گروه سنی کودک، نوجوانان و بزرگسالان در کتابخانه‌ها موجود است و اپلیکیشن کتابخانه رضوی نیز قابلیت دانلود در بازار را دارد و از طرفی دسترسی به نسخه‌های آن نیز در قالب پی‌دی‌اف امکان‌پذیر است.

وی بیان کرد: طبق فرمایشات مقام معظم رهبری امروز کتابخوانی و علم‌آموزی نه تنها یک وظیفه ملی بلکه واجب دینی بوده و برای یک ملت خسارتی بزرگ است که افراد آن با کتاب سر و کاری نداشته باشند چرا که فرآیند کمال بشری به وسیله کتاب محقق می‌شود.

مدیرکل اداره اوقاف و امور خیریه استان اردبیل، ادامه داد: کتاب یکی از ارزشمندترین فرآورد‌ها‌ی بشری و گنجینه بزرگ‌ترین ثروت‌های بشر، یعنی دانش و تحقیق است و یکی از ابزار‌های تفکر، رشد و پیشرفت انسانی به شمار می‌رود که همان زبان گویای تمدن بشری با بازگو کردن راز و رمز پیشرفت جوامع انسانی در دوره‌های مختلف بوده و نقش بی‌بدیلی در ارتقای توسعه فرهنگی هر کشوری ایفا می‌کند.

ستوده افزود: ۲۴ آبان‌ماه هر سال در تقویم ایران به عنوان روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار نامگذاری شده و علت نامگذاری این روز در تقویم به خاطر ارزش‌های والای کتابخوانی و رشد فرهنگ کتابخوانی در است.

وی تصریح کرد: نرخ کتابخوانی در ژاپن از متوسط سرعت مطالعه ۱۰۰۰ کلمه بر دقیقه گرفته تا حدأقل تیراژ کتاب ۱۵۰۰ نسخه‌ای و سرانه مطالعه نزدیک به ۹۰ دقیقه در روز اختلاف بسیار زیادی را نسبت به کشور‌های دیگر ایجاد کرده است؛ جالب این که ژاپنی‌ها ساعت کاری بالاتری نسبت به استاندارد جهانی دارند و چنین زمان شگفت‌انگیزی را صرف مطالعه می‌کنند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اردبیل ادامه داد: هندوستان کشوری که نرخ سواد آن در سال ۱۹۴۷ نزدیک به ۱۲ درصد بوده است توانسته این شانس را تا سال ۲۰۱۱ به ۸۴ درصد برساند و هر هندی سالانه حدأقل ۳۲۰ صفحه کتاب می‌خواند.

ستوده افزود: متوسط تیراژ کتاب در ایران در حدود ۹۷ درصد کم‌تر از ترکیه است و این یعنی گردش مالی و رونق اقتصادی در هر صد فرهنگ در این کشو؛ به طوری که اگر در ترکیه در اتاق در انتظار پزشک نشسته باشید احتمال برخورد با افراد کتابخوان زیاد است.

وی افزود: مردم مالزی به طور میانگین در سال ۸ تا ۱۲ کتاب می‌خوانند و متوسط تیراژ کتاب در این کشور ۱۵ هزار اعلام شده در حالی که قیمت کتاب نسبت به ایران ۱۰ تا ۱۵ برابر است و در فرانسه اندازه مطالعه هفته‌ای ۴۰ ساعت است که روزانه ۳۵۰ هزار جلد کتاب به فروش می‌رسد.

مدیرکل اداره اوقاف و امور خیریه استان اردبیل ادامه داد: در ایران بر اساس آمار سال ۹۹ سرانه مطالعه افراد ۱۵ ساله و بیشر باسواد در ماه به طور متوسط هشت ساعت و ۱۸ دقیقه برآورد شده که به عبارت دیگر ۱۶ دقیقه و ۱۶ ثانیه در روز بوده است و از این روز مقدار ۶ ساعت و ۳۲ دقیقه مطالعه کتاب غیردرسی یک ساعت و ۲۳ دقیقه و سرانه مطالعه روزانه و ۲۳ دقیقه سرانه مطالعه نشریات بوده است؛ به طوری کلی ۶۲.۹ درصد افراد باسواد ۱۵ ساله و بیشر در سال ۱۳۹۹ یک نوع مطالعه اعم از کتاب غیردرسی، روزانه یا نشریه داشته‌اند.

ستوده افزود: نتایج آمارگیری نشان می‌دهد اولویت مطالعه افراد به تربیت مطالعه قرآن و ادعیه، رمان و داستان‌های کوتاه بزرگسالان و روانشناسی و تربیتی و موضوعات دینی بوده است.

وی بیان کرد: نیاز است اصحاب قلم و رسانه در امر ترویج فرهنگ کتابخوانی سهیم باشند تا بتوانیم در کنار همدیگر مشکلات موجود در ارتباط با توسعه این مهم را برطرف‌سازی کنیم.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha