موزه فاطمی در یک نگاه

موزه فاطمی در یک نگاه

به منظور گسترش فعالیت و همکاری موزه‌ها در سطح بین‌المللی و همچنین افزایش مراجعه و مطالعه آثار ارزشمند تاریخی، طبیعی و هنری موجود در موزه‌ها، مجمع عمومی كمیته بین‌المللی موزه‌ها در سال ۱۹۷۷، ۱۸ ماه می میلادی مصادف با ۲۸ اردیبهشت‌ماه را روز جهانی موزه و میراث فرهنگی نامگذاری کرد. از آنجایی که حرم حضرت معصومه سلام الله علیها به عنوان مکان مقدسی که طی بیش از هزار و دویست سال همواره محل رجوع و پناه علما و شیعیان بوده و حتی شاهان و حکام نیز ارادت خاصی به این بارگاه نورانی داشته‌اند، این موزه میراث‌دار آثار منحصر به فردی است که بیانگر فرهنگ و هنر این مرز و بوم است. موزه آستان مقدس فاطمی در زمینه نمایش آثار موزه ای برای عموم مردم پیشگام بوده و «موزه آستان مقدس قم» را به عنوان اولین موزه عمومی ایران در ۲۱ آبان ماه سال ۱۳۱۴ شمسی (دو سال قبل از موزه‌ایران باستان) طبق نقشه آندره گدار فرانسوی (طراح موزه‌ایران باستان) به سرپرستی ابوالقاسم معمار با جمع‌آوری آثار وقفی و اهدایی به این آستان مقدس در داخل حرم مطهر فاطمی ایجاد کرد و این موزه یکی از قدیمی‌ترین موزه‌های وقفی جهان و تنها موزه تاریخی هنری استان قم لقب گرفت.
افتتاحیه هفته میراث‌ فرهنگی و روز جهانی موزه

افتتاحیه هفته میراث‌ فرهنگی و روز جهانی موزه

مراسم افتتاحیه هفته میراث‌ فرهنگی و روز جهانی موزه در موزه ملی ایران، با حضور قائم مقام معاون میراث فرهنگی دارابی امروز چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت‌ماه برگزار شد.
اختتامیه ششمین دوره‎‌ مسابقات ملی پایان‌نامه سه‌ دقیقه‌ای در اصفهان

اختتامیه ششمین دوره‎‌ مسابقات ملی پایان‌نامه سه‌ دقیقه‌ای در اصفهان

ششمین مرحله‌ استانی مسابقات ملی پایان‌نامه سه‌ دقیقه‌ای به همت معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی واحد اصفهان با حضور 23 نفر از دانشجویان دانشگاه‌های سراسر استان اصفهان در معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی واحد اصفهان برگزار شد. این دوره از مسابقات در دو بخش برگزار شد که بخش اصلی با موضوع (بدون محدودیت) و بخش ویژه با موضوع (آب و گردشگری) بود و نیز نفرات اول و دوم به مرحله کشوری راه پیدا کردند.
دیدار رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با وزیر فرهنگ قطر

دیدار رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با وزیر فرهنگ قطر

حجت‌الاسلام والمسلمین محمد‌مهدی ایمانی‌پور، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی صبح امروز چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت با عبدالرحمن بن حمد بن جاسم بن حمد آل ثانی، وزیر فرهنگ قطر دیدار و گفت‌و‌گو کرد.
موزه قرآن‌های نفیس در شیراز‎‎

موزه قرآن‌های نفیس در شیراز‎‎

موزه قرآن‌های نفیس در دو طبقه مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و فناوری استان فارس قرار دارد که به همت داریوش نویدگویی گردآوری شده است و برای دانشکده علوم قرآنی و گروه‌های آموزشی علوم و معارف اسلامی نیز کاربرد بسیار دارد. دست کم ۹۰۰ جلد قرآن چاپ دستی، سنگی، چاپ کلیشه و نفیس از دوره‌های مختلف با ویژگی هنری خطاطی، تذهیب، تجلید و دوره تاریخی ویژگی‌های منحصر به فردی برای این موزه رقم زده است.
محفل انس با قرآن در امامزاده سیدحمزه(ع) تبریز‎‎

محفل انس با قرآن در امامزاده سیدحمزه(ع) تبریز‎‎

محفل انس با قرآن کریم همراه با آیین افتتاحیه جلسات هفتگی قرآن استاد مهدی محمدزاده با حضور حجت‌السلام سید شهاب الدین حسینی، مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان، مسئولان، اساتید و جمعی از قاریان برجسته کشوری و بین‌المللی شامگاه سه شنبه ۲۷ اردیبهشت‌ماه در آستان مقدس امامزاده سید حمزه تبریز برگزار شد.
باغ موزه دلگشای شیراز‎‎

باغ موزه دلگشای شیراز‎‎

در عمارت کلاه فرنگی مجموعه دلگشای شیراز مجموعه‌ای از آثار تاریخی و اشیای قدیمی را خواهید دید که ازجمله آن‌ها می‌توان به نسخ قرآنی قدیمی، سکه‌ و نقشه اشاره کرد که دیدن آن‌ می‌تواند تجربه‌ای جالب برای علاقه‌مندان به اشیای قدیمی و مجموعه‌داران باشد.
هجوم ریزگرد ها به زنجان‎‎

هجوم ریزگرد ها به زنجان‎‎

با فعال شدن کانون های ایجاد گرد و خاک در کشور های همسایه؛ هوای زنجان نیز جولانگاه ریزگرد ها شده است. غلظت زیاد ریزگرد های موجود در هوا سبب شده تا تنفس در هوای آزاد به سختی انجام شده و میزان دید افقی نیز در برخی از جاده های استان به شدت کاهش یابد.
آیین سنتی امامدر دامغان

آیین سنتی امامدر دامغان

طبق یک سنت ۴۰۰ ساله، عشایر و دامداران این منطقه در مسیر قشلاق به ییلاق، زمانی که به منطقه امامدر و امام زاده محمدبن جعفر صادق(ع) دیباج می‌رسند، به پاس شکرگزاری از خداوند، شیردوشی را با صلوات مکرر بر محمد و آل محمد(ص) آغاز می‌کنند و هر دامدار قسمتی از شیر دام خود را بین مردم و مستمندان تقسیم و قسمتی را برای تأمین بخشی از هزینه‌های امامزاده محمد دیباج، نذر این مکان مقدس می‌کند. این آیین سنتی به شماره ۸۹۰ در سال ۱۳۹۱، امام‌زاده محمد دیباج به شماره ۲۴۲۳ در سال ۱۳۷۸ و درخت اورس دیباج به عنوان کهنسال‌ترین درخت استان سمنان به شماره ۱۳۰ در سال ۱۳۹۰ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌اند.
بزرگداشت آیت‌الله فاطمی‌نیا در مسجد اعظم قم

بزرگداشت آیت‌الله فاطمی‌نیا در مسجد اعظم قم

مراسم بزرگداشت آیت الله فاطمی نیا شامگاه سه شنبه 27 اردیبهشت ماه با حضور علما، روحانیون و عموم‌ مردم در مسجد اعظم قم برگزار شد.