کد خبر: 3855433
تاریخ انتشار: ۱۷ آبان ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۷
گروه سیاست و اقتصاد- نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل گفت: پمپئو طی سخنانی گفته مردم ایران اگر می‌خواهند چیزی برای خوردن داشته باشند، باید در برابر ایالات متحده تسلیم شوند، ملت ما هیچ وقت مخاطب چنین سخنانی نمی‌شوند و شأن ملت ما بسیار بالاتر از اینگونه ادبیات موهن است.

یبه گزارش ایکنا از اردبیل، آیت‌الله سیدحسن عاملی، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل، ظهر امروز، 17 آبان‌ماه در خطبه‌های نماز جمعه این هفته شهر اردبیل، اظهار کرد: این روز‌ها با ورود دولت محترم به گام چهارم کاهش تعهدات برجامی، داد اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها بلند شده که ایران باید به تعهدات خود در برجام عمل کند.

وی گفت: این را می‌گویند تفرعن؛ یعنی ما به تعهدات خود در برجام عمل نمی‌کنیم، ولی شما باید یک طرفه عمل کنید. این هم تفرعن است، هم اهانت و هم تحمیق و اینگونه است که آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها عملا می‌گویند کدخدای این دهکده جهانی ما هستیم و هرگونه بخواهیم می‌بریم و می‌دوزیم. اینجاست که سخن امام حسین (ع) غوغا می‌کند که بعد از ذکر مَساوی و جنایات یزید می‌فرماید «لِیَرْغَبَ اَلْمُؤْمِنُ فِی لِقَاءِ اَللَّهِ مُحِقّاً فَإِنِّی لاَ أَرَى اَلْمَوْتَ إِلاَّ سَعَادَةً وَ لاَ اَلْحَیَاةَ مَعَ اَلظَّالِمِینَ إِلاَّ بَرَماً».

عاملی افزود: اروپا یک راست به ایران می‌گوید برجام را نقض نکن، معنای این سخن این است که ما نقض می‌کنیم تو نقض نکن و از طرفی این نقض برجام نیست؛ عمل به خود برجام است؛ چون برجام می‌گوید اگر یک طرف عمل نکرد طرف مقابل می‌تواند از تعهد خارج شود، تهدید می‌کنند که تحریم بر می‌گردد و این خیلی خنده دار است، چون تحریمی نمانده که برنگردانده باشند، آن‌ها فقط به ملت ما اهانت نمی‌کنند بلکه نهاد‌های بین المللی نیز مصون از اهانت‌های آن‌ها نیست آژانس هسته‌ای بار‌ها مهر تایید به تمام فعالیت‌های هسته‌ای ایران زده است، اما ترامپ می‌گوید راستی آزمایی‌های آژانس هسته‌ای از ایران غیرقابل قبول است و این اهانت بزرگ به نهاد‌های معتبر بین المللی است.

وی عنوان کرد: آمریکایی‌ها عملا می‌گویند ایران هنوز نمی‌فهمد و نفهمیده که دوران حاکمیت ملی ملت‌ها گذشته دنیا در چنبره‌ی قدرت آمریکاست و کسی بدون اجازه آمریکا حق بر هم زدن نظم نوین جهانی یا هجمه به نظم جهانی را ندارد. هر وقت ایران پذیرفت که مثل ایالتی از ایالات آمریکاست که آمریکا باید برای او تصمیم بگیرد از دست ما خلاص می‌شود. آمریکا هر چه را اراده کرد باید تحقق پیدا کند. شاه کلید دست ماست. آمریکا عملا می‌گوید دنیا بر دو قسمت تقسیم شده است؛ فرمانده و فرمانبر و غیر آن‌ها باید همه، فرمان بر باشند، صورت خود را جلو بیاورند تا سیلی بخورند؛ سرشان را جلو بیاورند تا گردن کاملا دیده شود تا به راحتی گردن آن‌ها زده شود.

خطیب جمعه اردبیل افزود: آمریکا عملا می‌گوید ملت‌ها باید با حاکمیت ملی خداحافظی کنند، چهل سال است که ما را تحت فشار گذاشته اند جرم ما این است که ما با حاکمیت ملی و با گذشته پر افتخار خود خداحافظی نمی‌کنیم. پمپئو طی سخنانی گفته مردم ایران اگر می‌خواهند چیزی برای خوردن داشته باشند، باید در برابر ایالات متحده تسلیم شوند، ملت ما هیچ وقت مخاطب چنین سخنانی نمی‌شوند و شأن ملت ما بسیار بالاتر از اینگونه ادبیات موهن است. آمریکایی‌ها اعلام کرده اند سیاست ما سیاست سلطه گرانه است، ولی سلطه، سلطه‌ی خیرخواهانه است. یعنی ما قیم مردم هستیم و در عین حال از دموکراسی و رای مردم هم صحبت و بنیاد ملی دفاع از دموکراسی درست می‌کنند.

وی ادامه داد: کیسنجر گفته بود " ایران با شناساندن خود به عنوان قدرتی انقلابی به نظم جهانی موجود، حمله ور شده است" یعنی ایران نباید قدرت فائقه منطقه باشد و نباید کانون قدرت در منطقه تشکیل دهد. یعنی زمان انقلاب دیگر گذشته است. ترامپ در عمل می‌گوید که امنیت شما را من تعیین می‌کنم که چگونه از خودتان دفاع کنید. این یعنی امنیت وارداتی؛ این یعنی دشمن برای ما امنیت تعیین کند.

نماینده ولی فقیه در استان اردبیل تصریح کرد: آمریکا در توهم است که نظر او مشروعیت درست می‌کند یا بیانیه او مشروعیت را سلب می‌کند و خیال می‌کند معیار مشروعیت و عدم مشروعیت رد و قبول اوست. مشروعیت با دفاع از عدل، صلح، حقوق مظلومین و مبارزه با استبداد، استئثار و ظلم است و آمریکا خود، دقیقا ضد این‌ها را دارد و لذا نامشروع‌ترین دولت دنیاست، اگر باور ندارد و اگر نمی‌ترسد در کل دنیا رای گیری کند. قطعا هیچ ملتی به آمریکا رای مشروعیت نخواهد داد.

عاملی با بیان اینکه آمریکا و اروپا با این روحیه ذره‌ای به ما امتیاز نخواهند داد مگر اینکه اقتدار پیدا کنیم و لذا نباید منتظر آن‌ها بمانیم، افزود: به همین جهت این هفته مقام معظم رهبری فرمودند «نباید همچنان که مدتی بیهوده منتظر برجام ماندیم، حالا در انتظار اقدامات اروپایی‌ها یا مسائل دیگر معطل بمانیم بلکه باید به داخل دل ببندیم و همه‌ی توان را برای رونق تولید به کار گیریم». 

نماینده رهبر معظم انقلاب در استان اردبیل در بخش دیگری از خطبه‌ها با اشاره به اکتشافات اخیر معدنی در شهرستان مشکین شهر گفت: به اهالی مکرم مشکین‌شهر تبریک عرض می‌کنم که مطالعات استخراج معادن در منطقه مشکین بعد از ۵ سال تلاش جواب داد و مکتشفین به معدن مس دست یافتند. با پیدا شدن این معدن کارخانه تولید کنسانتره مس، مولیبدن و مس کاتدی با ظرفیت تولید ۳۵۰۰ تن کنسانتره مس و ۸۰۰ تن مس کاتدی در سال با اشتغال زایی ۲۵۰ نفر به راه می‌افتد. همچنین سرمایه گذار دیگری نیز با اطلاع از وجود مس حاضر به سرمایه گذاری در مشکین شده است.

وی افزود: امید است معادن دیگری نیز کشف و مشکین به قطب معادن تبدیل شود مهمی که با اکتشاف مس، عملیات اجرایی شهرک تخصصی معدن نیز در مشکین شهر شروع می‌شود.

نماینده مردم استان در مجلس خبرگان رهبری در بخش دیگری از خطبه‌ها اظهار کرد: این روز‌ها روز‌های بسیار سختی برای وهابیت مخصوصاً شیوخ وهابی در عربستان است، خداوند آن‌ها را در برابر امتحان بسیار سختی قرار داده است؛ بن سلمان تصمیم گرفته تمام ارزش‌های غربی را جایگزین ارزش‌های دینی بکند و هر روز یک برنامه ضد شرعی در عربستان اجرا می‌کند. آخوند‌های وهابی اگر حرف بزنند سرشان بر باد می‌رود و اگر ساکت بمانند تایید می‌کنند آن‌ها در برابر شیعه غرش دارند در حالی که معتقدات شیعه قطعا کفر نیست، اما در برابر کار‌های بن سلمان که قطعا خلاف شرع است حرفی نمی‌زنند.

عاملی افزود: مرجع دینی عربستان اسم خود را گذاشته مفتی اعظم، اما با سکوت خود این فجایع را امضاء می‌کند، آخوند برجسته آن‌ها اسم خود را گذاشته خطیب مسجد الحرام، اما از کعبه خجالت نمی‌کشد. اسم خود را گذاشته خطیب مسجد النبی، اما از رسول خدا حیاء نمی‌کند.

وی ادامه داد: این هفته هیأت ترفیه سعودی که آن را بن سلمان تشکیل داده و یکی از احفاد محمد بن عبدالوهاب را رئیس آن کرده است با دو زن نیمه عریان کانادایی و آمریکایی به صورت جلف مسابقه کشتی ترتیب داد؛ آخوند‌های وهابی قبل از سوختن در آتش جهنم، در آتش بن سلمان می‌سوزند، ولی نمی‌توانند حرفی بزنند «… فَاعْتَبِرُوا یَا أُولِی الْأَبْصَارِ» (حشر ۲).

وی افزود: این حادثه برای وهابیت عموما و برای وهابیت آذربایجان که مدام کلیپ بر علیه شیعه درست می‌کنند بسیار شایان توجه است و اگر حریت و درد دین دارند اینجا حرف بزنند.

امام جمعه اردبیل در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به نابسامانی وضعیت بیمه جانبازان، آزادگان و خانواده شهدا گفت: دولت محترم یک عذرخواهی به جانبازان و خانواده شهدا بدهکار است، بنیاد شهید اول با بیمه ایران قرارداد داشت تمام معالجات جانبازان، آزادگان و خانواده شهدا با بیمه آسیا صورت می‌گرفت، متاسفانه دولت پول بیمه را نداد، بیمه ایران نیز لغو قرارداد کرد و دولت در یک اشتباه دیگر بیمه بنیاد شهید را به بیمه دی داد و حالا پول این بیمه نیز به طور کامل پرداخت نمی‌شود.

وی اظهار داشت: عزیزان جانبازان، آزادگان و خانواده شهدا معذب اند، آنها، ولی نعمت ما هستند و باید در اولویت عنایت دولت باشند؛ حل این معضل فقط با اهتمام دولت محترم قابل حل است و ما از دولت می‌خواهیم سریعا بیمه بنیاد شهید را دوباره به بیمه ایران تحویل دهد و همچنین در پرداخت مطالبات بیمه کوتاهی نکند.

امام جمعه اردبیل در بخش دیگری از خطبه‌ها گفت: با کمال تاسف مطلع شدیم با فعالیت لابی ارمنی در آمریکا، وزیر خارجه حکومت خودخوانده قره باغ به آمریکا مسافرت کرده. آمریکا به این شخص خاطی ویزا داده و از همه بدتر رئیس کنگره نمایندگان آمریکا حاضر شده با این شخص ملاقات کند. او با مقامات رسمی دیگر آمریکا نیز ملاقات کرده و در مذاکرات خود با این مقامات گفته که این سفر من مقدمه استقلال قره باغ به عنوان یک حکومت مستقل و تشکیل یک کشور رسمی است.

وی افزود: من دو مطلب دارم؛ یک مطلب به ملت آذربایجان و دیگری به دولت این کشور. ملت آذربایجان دشمن اصلی خود را خوب بشناسند و بدانند عامل اصلی آزاد نشدن خاک قره باغ، دولت آمریکاست. مطرح کردن ایران توسط بعضی از حکومتیان و غیر حکومتیان در آذربایجان برای رد گم کردن و برای اهداف سیاسی است. آمریکا به طور ویژه از حکومت قره باغ حمایت می‌کند و با این کار، هم تمامیت ارضی آذربایجان را نقض می‌کند، هم به ملت آذربایجان اهانت می‌کند و هم ثابت می‌کند که گروه مینسک، یک گروه بی طرف نیست.

نماینده ولی فقیه در استان اردبیل تصریح کرد: سخن من با دولت آذربایجان نیز این است که این تحرکات ثابت می‌کند که شما نباید به دولت‌های بزرگ یا به گروه مینسک دل ببندید. همچنین باید بدانید آن همه خدمت که به آمریکا و اسرائیل کردید تا خاک شما را آزاد کنند، همه هدر بود و شما نباید راه اشتباه را ادامه دهید. بازگشت از نصف راه شکست، پیروزی است. به ملت خود تکیه کنید و به جوانان مسلمان اعتماد کنید. بیش از بیست سال به بیگانه امید بستید و حالا از این به بعد به ملت خود و به جوانان سلحشور آذربایجان امید ببندید. هفتاد هزار جوان از آذربایجان امسال در ایام اربعین به کربلا رفتند. این‌ها از امام حسین الهام گرفته اند اگر به این‌ها اجازه بدهید کل ارمنستان را به توبره می‌کنند.

عاملی اظهار کرد: بهترین هم پیمان آمریکا در سوریه، کرد‌ها بودند، اما آمریکا به آن‌ها از پشت خنجر زد و از سوریه خارج شد؛ دومین هم پیمان آمریکا در حمله به سوریه، ترکیه بود، ترکیه بالاترین خدمت و همکاری را با آمریکا داشت، ولی آمریکا خنجر را از پشت به ترکیه نیز زد و عقوبات اقتصادی بزرگی بر ترکیه وضع کرد.

خطیب جمعه اردبیل گفت: همه این‌ها نشان می‌دهد که ترامپ فردی قابل اطمینان نیست و نظام ما در عدم مذاکره با او کاری کارستان کرده است.

وی گفت: لابی ارمنی در آمریکا بسیار قوی است، آن‌ها موضوع نسل کشی ادعایی ارامنه در جنگ جهانی اول را به مجلس نمایندگان آمریکا بردند و با رای ۴۰۵ موافق در برابر ۱۶ مخالف آن را تصویب کردند. دولت ترامپ نیز آن‌ها را همراهی کرد و تحریم‌های شدیدی بر ترکیه وضع نمود.

نماینده مردم استان اردبیل در مجلس خبرگان رهبری باین کرد: این وضعیت نشان می‌دهد که دولت آذربایجان بدترین ضربه را از لابی ارمنی خورده و در آینده نیز خواهد خورد. آمدن سه سناتور آمریکایی به قره باغ نیز که اخیرا صورت گرفت، کار لابی ارمنی در آمریکا بود؛ بنابراین دولت آذربایجان نباید امید به گروه مینسک، آمریکا یا لابی صهیونیسم ببندد. چاره کار تکیه بر ملت خود و استمداد از هویت عاشورایی ملت آذربایجان است

وی افزود: این مطلب بسیار مهم را دولتمردان آذربایجان بدانند که هرچقدر دیر بجنبند کار مشکل‌تر و محال‌تر خواهد شد و اگر کار را در اوائل اشغال تمام می‌کردند، مبتلی به پیچیدگی امروز نمی‌شدند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: