کد خبر: 3828491
تاریخ انتشار: ۲۹ تير ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۸
گروه اجتماعی ــ مشاور تغدیه مرکز درمان ناباروری قفقاز جهاددانشگاهی اردبیل گفت: تغذیه ناسالم علاوه بر ایجاد بیماری، در کیفیت و قدرت باروری افراد نیز تأثیر دارد.

کنترل وزن در پیشگیری و درمان ناباروری نقش بسزایی داردبه گزارش ایکنا از اردبیل، مهسا مهاجری، مشاور تغدیه مرکز درمان ناباروری قفقاز جهاددانشگاهی اردبیل‌ امروز، ۲۹ تیرماه گفت: تغذیه سالم به خاطر ارتباط مستقیم با سلامت بدن می‌تواند نقش مهمی در درمان و پیشگیری بسیاری از بیماری‌های مزمن و غیرمزمن ایفا کند.

وی با اشاره به اینکه اضافه وزن در زنان افزایش هورمون‌های مردانه را به‌دنبال دارد، تصریح کرد: این عامل منجر به نازایی، عدم تخمک‌گذاری مناسب و حتی سقط جنین می‌شود.

این کارشناس تغذیه اظهار کرد: متأسفانه میزان نازایی و کاهش قدرت باروری به دلایل مختلفی از جمله اشعه‌ها و امواج ماهواره‌ای، عدم فعالیت فیزیکی، استرس و عدم کنترل آن، تغذیه نامناسب، استفاده از مواد مخدر و بالا رفتن سن ازدواج در جامعه رو به افزایش است.

مهاجری با بیان اینکه چاقی و شیوع اضافه وزن در جامعه به‌عنوان یک مشکل بهداشت عمومی می‌تواند قدرت باروری را کاهش دهد، ادامه داد: زمانی که وزن افراد بر اثر افزایش چربی بالا می‌رود، تعادل هورمونی در بدن به هم می‌خورد.

وی با اشاره به اینکه کنترل وزن در پیشگیری و حتی درمان ناباروری نقش تأثیرگذاری دارد، اضافه کرد: افرادی که به‌صورت بیمارگونه دچار اضافه وزن هستند در طول زمان دچار افسردگی می‌شوند که این عامل نیز کاهش قدرت باروری را به همراه دارد.

مشاور تغدیه مرکز درمان ناباروری قفقاز جهاددانشگاهی اردبیل بیان کرد: افرادی که اضافه وزن دارند با کاهش حداقل ۱۰ درصد از وزن فعلی‌شان می‌توانند قدرت باروری خود را تا ۳۰ درصد افزایش دهند که این امر با تغذیه و فعالیت بدنی مناسب عملی می‌شود.

مهاجری ادامه داد: با رژیم غذایی مناسب بر اساس هرم غذایی که از ۵ گروه تشکیل شده است می‌توان وزن خود را کنترل و قدرت باروری را افزایش داد.

وی بر کنترل مصرف قند، نمک و چربی‌ها تأکید کرد و افزود: مواد غذایی حاوی قند‌های ساده قدرت باروری افراد را کاهش می‌دهند و احتمال ایجاد تخمدان پلی کیستیک را بالا می‌برد به همین خاطر باید مصرف آن‌ها به‌ویژه در زنان به حداقل برسد.

مهاجری با اشاره به اینکه میزان استفاده از فست فود‌ها در جامعه افزایش یافته است، یادآور شد: این مواد به دلیل اینکه حاوی چربی‌های مضر بسیاری هستند علاوه بر اینکه سطح کلسترول را بالا می‌برد موجب کاهش قدرت باروری و اختلال در تولید اسپرم می‌شود و باید مصرف این مواد غذایی کاهش یابد.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: