کد خبر: 3814554
تاریخ انتشار: ۰۴ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۹
گروه اجتماعی- رئیس دانشگاه فرهنگیان استان اردبیل گفت: براساس برنامه کشوری قرار است در همه استان‌ها دانشگاه جامع تربیت معلم راه‌اندازی شود که در استان اردبیل نیز این امر اتفاق خواهد افتاد.

دانشگاه جامع تربیت معلم در اردبیل احداث می‌شودبه گزارش ایکنا از اردبیل، رضا عبدی رئیس دانشگاه فرهنگیان استان اردبیل، امروز چهارم خردادماه در جلسه شورای آموزش و پرورش استان اردبیل اظهار کرد: با توجه به اینکه در مسیر توسعه کشور آموزش و پرورش از ارکان اصلی و اساسی محسوب می‌شود و در تامین نیروی انسانی آن به عنوان یک اولویت اصلی دانشگاه فرهنگیان نقش آفرین اساسی است از همین روی توسعه کمی و کیفی دانشگاه فرهنگیان در دستور کار است.

وی به 100 سال فعالیت این دانشگاه در مقاطع مختلف از سال 1297 تاکنون اشاره و خاطرنشان کرد: در شرایط کنونی ما در دو پردیس دانشگاه علامه طباطبایی پسران و بنت‌الهدی دختران و یک مرکز تربیت معلم آزادگان نیر نسبت به تربیت دانشجومعلمان اقدام می‌کنیم.

رئیس دانشگاه فرهنگیان استان اردبیل به مزایای توسعه این دانشگاه در تامین نیروی انسانی، ایجاد اشتغال، افزایش بهره‌وری و همچنین جذب بهترین استعدادها در رشته‌های مختلف اشاره کرد و گفت: در چند سال اخیر این دانشگاه تحولی جدی در حوزه‌های مختلف پیدا کرده به طوری که قرار است در 31 استان کشور با تامین 100 هکتار زمین در استان‌ها دانشگاه جامع تربیت معلم احداث شود که این کار در 31 استان کشور با تامین زمین و برخی زیرساخت‌ها آغاز شده است.

عبدی با بیان اینکه تا 10 سال آینده دوسوم نیروی آموزش و پرورش بازنشسته شده و از 950 هزار معلم بیش از 650 هزار نفر بازنشسته خواهند شد، تصریح کرد: ما به شدت به نیروهای جدید و جوان نیاز خواهیم داشت که دانشگاه فرهنگیان تنها بستر تامین این نیروها محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: در استان اردبیل نیز با بازنشسته شدن هزار نفر معلم ما جذب 625 نفر را برای ترمیم این ورودی‌ها و خروجی‌ها در نظر گرفتیم تا یک شرایط تعادلی را در این وضعیت شاهد باشیم.

رئیس دانشگاه فرهنگیان استان اردبیل به جذب دانشجومعلم در دو سال اخیر اشاره کرد و افزود: در سال 96 بالغ بر 8 هزار و 340 نفر جذب دانشجو را در این دانشگاه شاهد بودیم که در سال گذشته با سه برابر شدن این رقم این تعداد به بیش از 23 هزار نفر رسید و امسال 35 هزار دانشجومعلم را جذب خواهیم کرد.

عبدی اظهار کرد: براساس یک برنامه‌ریزی 10 ساله تعداد دانشجویان این دانشگاه به یک هزار و 680 نفر خواهد رسید که امیدواریم به تناسب خروج معلم از آموزش و پرورش کمبود معلم را در این نهاد برطرف کنیم.

وی خاطرنشان کرد: ما در سالجاری 420 نفر جذب دانشجومعلم خواهیم داشت که در نقطه مقابل خروجی ما 71 نفر است و ما با این شرایط ورودی و خروجی دانشجو با کمبود فضای آموزشی و خوابگاهی روبرو خواهیم شد.

رئیس دانشگاه فرهنگیان استان اردبیل گفت: با توجه به کمبود کلاس و تخت خوابگاهی ما انتظار داریم تا از ظرفیت مدارس و دانشگاه‌ها برای مهیا کردن فضاهای آموزشی استفاده کنیم به طوری که حداقل به دو فضای خوابگاهی و 10 تا 12 کلاس درس مجهز نیاز مبرم داریم.

عبدی به تامین 10 هزار مترمربع زمین با اعتبار اولیه 15 میلیارد تومان برای ساخت فضای آموزشی و دانشگاهی اشاره کرد و افزود: ما 100 هکتار فضا نیاز داریم تا با تامین این فضا بتوانیم جذب دانشجویان را در یک افق 10 ساله به تناسب خروجی آموزش و پرورش داشته باشیم.

وی در پایان گفت: برای جذب 400 هیئت علمی مجوز گرفتیم و در کنار توسعه رشته‌های علوم انسانی رشته‌های پائین نیز در دانشگاه فرهنگیان تقویت خواهد شد.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: