کد خبر: 3812746
تاریخ انتشار: ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۷
گروه اجتماعی ــ معاون امور اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان اردبیل گفت: این استان ‌در جذب کمک‌های مردمی و خیران برای آزادسازی زندانیان جرایم غیرعمد رتبه برتر کشور را دارد.

رتبه برتر اردبیل در جذب کمک‌های مردمی و خیرین برای آزادی زندانیانبه گزارش ایکنا از اردبیل، یوسف خدادادی، معاون امور اجتماعی و پیشگیری از وقوع  جرم دادگستری استان اردبیل، روز گذشته، 28 اردیبهشت‌ماه در جمع خبرنگاران ‌اظهار کرد: ستاد دیه استان ‌در حال حاضر به پناهگاه و ملجأ محکومان مالی و غیرعمد مستحق تبدیل شده به طوری که عده‌ای خیر و انسان نیکوکار بر محور عواطف انسانی، مبانی اخلاقی و شرعی به کمک همنوعان خود شتافتند تا زمینه آزادی این زندانیان فراهم شود.

وی به دو دهه فعالیت ستاد دیه در استان اشاره و خاطرنشان کرد: محوریت کاراین ستاد تلاش برای آزادی محکومان مالی غیرعمد است که به دلیل ورشکستگی اقتصادی، عدم توان در پرداخت مهریه بالا، حوادث ناشی از کار و حوادث رانندگی در زندان‌ها سال‌هاست که در انتظار آزادی هستند که از طریق ستاد دیه و بررسی‌هایی که انجام می‌شود در صورت تشخیص عدم توانایی مالی در پرداخت بدهی خود با کمک‌های مردمی و خیرین از زندان آزاد می‌شوند.

معاون امور اجتماعی و پیشگیری از وقوع  جرم دادگستری استان اردبیل بیان کرد: ستاد دیه با جلب مشارکت شکات که خود بزرگترین خیرین محسوب می‌شوند و همراهی خیرین و کمک ستاد دیه و پرداخت تسهیلات بانکی به کمک این زندانیان می‌شتابد تا خود آنها و خانواده‌هایشان را از قرار گرفتن در معرض آسیب‌ها و برخی ناهنجاری‌های اجتماعی نجات دهند.

خدادادی ادامه داد: سال گذشته به همت ستاد دیه و خیران 426 نفر از محکومان مالی به ارزش 80 میلیارد تومان آزاد شدند که 40 میلیارد تومان این مبلغ با گذشت شکات، 30 میلیارد تومان با حکم تقسیط و اعصار، 5 میلیارد تومان کمک‌های خیران و ستاد دیه و مابقی نیز از طریق تسهیلات بانکی فراهم شده است.

وی افزود: خیران بیشماری در سال‌های اخیر با حضور در زندان به صورت جمعی تعدادی از زندانیان با محکومیت زیر 5 میلیون تومان و حتی 10 میلیون تومان را آزاد کردند و در یک فرهنگسازی مناسب بسیاری از خانواده‌ها هزینه مراسم ختم، افطاری در رمضان و احسان و نذورات در ماه محرم و صفر را به این امر خداپسندانه اختصاص می‌دهد.

معاون امور اجتماعی و پیشگیری از وقوع  جرم دادگستری استان اردبیل تصریح کرد: امیدواریم با برگزاری جشن گلریزان در 34 نقطه استان در ماه غفران و رحمت الهی بتوانیم از مجموع 570 زندانی و محکوم مالی بستر آزادی تعداد زیادی از آنها را فراهم کنیم تا این افراد به آغوش خانواده‌های خود بازگردند.

خدادادی گفت: ما برای آزادی 570 نفر از محکومان مالی به 100 میلیارد تومان منابع نیاز داریم که قطعا بخشی از آن از طریق خیرین و بخشی نیز از طریق ستاد دیه و گذشت شکات تامین خواهد شد.

وی به کاهش ورودی زندانیان جرایم ناشی از تصادفات به دلیل اجباری شدن بیمه شخص ثالث اشاره کرد و افزود: امیدواریم برای سایر جرایم نیز قوانین و مقرراتی تعریف شود تا از محل یک صندوق مشخص پرداخت خسارت به آسیب دیدگان انجام شود تا ورودی زندانیان به حداقل برسد.

معاون امور اجتماعی و پیشگیری از وقوع  جرم دادگستری استان اردبیل ادامه داد: میزان محکومان مالی و تعداد آنها در استان اردبیل به نسبت جمعیت بالاست و ما حتی رتبه اول را در این زمینه داریم اما در جمع‌آوری کمک‌های مردمی و خیرین نیز در آزادی زندانیان جرایم غیرعمد استان اردبیل رتبه اول کشور را دارد.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: