کد خبر: 3814119
تاریخ انتشار: ۰۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۵
گروه فعالیتهای قرآنی- امام جماعت جهاد دانشگاهی استان اردبیل گفت: با توجه به آیات سوره حجرات، ايمان تنها به گفتار نيست بلكه بايد علاوه بر گفتار در اعتقادات قلبى كه آثار آن در اعمال انسانى و در جهاد با اموال و نفوس است، وجود داشته باشد.

ايمان بايد در اعتقادات قلبى وجود داشته باشدبه گزارش ایکنا از اردبیل، به مناسبت ماه مبارک رمضان، دومین جلسه کارگاه آموزشی تدبر در قرآن کریم روز گذشته یکم خردادماه در نمازخانه جهاددانشگاهی استان اردبیل برگزار شد.

در این کارگاه حجت‌الاسلام جعفری مبلغ مذهبی و امام جماعت جهاد دانشگاهی استان اردبیل با بیان اینکه سوره حجرات به سوره "آداب" شهرت دارد، افزود: در این سوره کوتاه، پنج بار خطاب «یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا» تکرار شده است که بیانگر جایگاه مسائل اخلاقی و روابط اجتماعی در اسلام می‌باشد و به خوبی نشان می‌دهد که نحوه رفتار مسلمانان با یکدیگر و با رهبران خود، مورد توجّه شارع مقدس بوده است.

حجت‌الاسلام جعفری با اشاره به اینکه بهترین پیرو رسول اکرم(ص) کسانی هستند که دین را به طور کامل دریافت کرده‌اند، اظهار کرد: این سوره به موضوع های اخلاقی و اجتماعی مهمی چون آداب برخورد با پیامبر(ص) و پیشی نگرفتن بر آن حضرت، دوری از مسخره کردن، نام بد نهادن، سوءظن، تجسّس و غیبت، برقراری روابط اجتماعی بر اساس اخوّت و برادری، اصلاح ذات البین، بسیج عمومی بر ضد یاغی، میانجی‌گری عادلانه و دوری از شایعه پراکنی پرداخته است.

وی ارزش گذاری افراد جامعه بر اساس درجات ایمان و تقوای آنان و دوری نمودن از کفر، فسق و گناه را از دیگر مباحث اخلاقی سوره حجرات عنوان و خاطرنشان کرد: بر اساس آیات این سوره مسأله مديريت و فرماندهى بدون رعايت انضباط هرگز به سامان نمى‏رسد و اگر كسانى كه تحت پوشش مديريت و رهبرى قرار دارند بخواهند به طور خود سرانه عمل كنند شيرازه كارها به هم مى‏ريزد، هر قدر هم رهبر و فرمانده لايق و شايسته باشند.

این کارشناس مذهبی افزود: با توجه به آیات سوره حجرات، ايمان تنها به گفتار نيست بلكه بايد علاوه بر گفتار در اعتقادات قلبى كه آثار آن در اعمال انسانى و در جهاد با اموال و نفوس است، وجود داشته باشد.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: