کد خبر: 3811865
تاریخ انتشار: ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۱
گروه فعالیت‌های قرآنی ــ امام جماعت جهاددانشگاهی اردبیل اظهار کرد: انسان‌ها بایستی دین را خود و شخصاً یاد بگیرند و تلاش کنند تا به حقیقت دست یابند و اینطور نباشد که تبعیت کورکورانه از دینی که توسط پدر و مادر به ایشان ارث رسیده، کنند.

ذکر « بسم الله الرحمن الرحیم» امورات را از ابتر شدن محفوظ می‌داردبه گزارش ایکنا از اردبیل، حجت‌الاسلام جعفری، امام جماعت جهاد‌دانشگاهی واحد استان اردبیل، روز گذشته، 24 اردیبهشت‌ماه در کارگاه آموزشی «تدبر در قرآن کریم» که به همت معاونت فرهنگی برای اعضا و کارکنان این نهاد انقلابی برگزار شد، گفت: سوره حجرات معروف به سوره اخلاق است که از موارد مهم برای استفاده و رعایت دانشگاهیان محسوب می‌شود، این سوره، سوره مدنی است که مخاطبان آن کسانی هستند که ایمان آورده‌اند.

وی ادامه داد: در آیه‌های اول این سوره مبارک، از واژه «لا تقدموا» استفاده شده است که آن حکم و تشریع است و بیانگر آن است که در رفتار و اعمالمان از پیامبر اکرم(ص) پیشی نگیریم و در پشت سر ایشان حرکت کنیم.

‌جعفری خاطر‌نشان کرد: در آیه‌های قرآن کریم عبارت «اولی الامر» به کار رفته که پیوند و ارتباط نزدیکی با واژه «لا تقدموا»  دارد. منظور از اولی‌الامر، ائمه(ع) و ولی فقیه زمان هستند که در ارتباط و پیوستگی با واژه «لا تقدموا»  منظور این است که ای مردم و ای کسانی که ایمان آورده اید از پیامبر(ص) و ائمه(ع) و ولی فقیه خود پیشی نگیرید، فلذا عدم رعایت این موارد باعث عقب افتادگی ما از پیشرفت علمی و مسایل مختلف مبتلابه جامعه شده است.

وی تأکید کرد: انسان‌ها بایستی دین را خود و شخصاً یاد بگیرند و تلاش کنند تا به حقیقت دست یابند و اینطور نباشد که تبعیت کورکورانه از دینی که توسط پدر و مادر به ایشان ارث رسیده، نمایند.

امام جماعت جهاد‌دانشگاهی اردبیل ادامه داد: در آیه می فرماید که با رسول خدا بلندتر از تن صدای معمولی صحبت نکنید و بترسید که اعمالتان به این دلیل حبط شود در حالی که خودتان نمی دانید.

‌جعفری افزود: حبط عمل به معنی باطل شدن اثر عمل است  که دارای مصادیق مختلفی از جمله؛ کفر، شرک، نفاق، تکذیب آیات خداوند و قیامت  و ترک نماز بدون علت ودلیل است که همه اینا جزء اموری محسوب می‌شود که در واقع حبط را به دنبال خودش دارد.

وی ادامه داد: اگر زنی خطاب به شوهرش بگوید که من خیری از تو ندیدم، پاداش عمل هایش از بین می‌رود و این نیز از مصادیق دیگر حبط اعمال است.

امام جماعت جهاد‌دانشگاهی اردبیل‌ انجام نمازهای واجب و اجتناب از گناهان کبیره را پوشالی برای حبط عنوان کرد.

وی در نهایت با اشاره به آیه چهارم و پنجم سوره مبارکه حجرات، کسانی که عالماً و عامداً‌ با پیامبر(ص) با صدای بلند حرف نمی‌زنند را از روی عدم تعقل دانست و جزای خداوند را نسبت به اینگونه افراد، رئوف و مهربان توصیف کرد.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: