کد خبر: 3485417
تاریخ انتشار: ۱۵ فروردين ۱۳۹۵ - ۱۰:۵۵
گروه اندیشه: مدیرکل فرهنگ و ارشاداسلامی استان اردبیل در نشست اعضای اتاق فکر همایش علمی و پژوهشی گفت‌وگو و مناظرات رضوی با تاکید براینکه مناظره و گفت‌وگو در ایجاد صلح جهانی موثر و تاثیرگذار است، گفت: مناظره ریشه در قرآن و فرهنگ اهل بیتی دارد.
به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از اردبیل، سید ناصر اسحاقی، مدیرکل فرهنگ و ارشاداسلامی استان اردبیل، روز گذشته 14فروردین‌ماه در اولین نشست اعضای اتاق فکر همایش علمی و پژوهشی گفت‌وگو و مناظرات رضوی در سال 95، با تاکید بر اینکه مناظره و گفت‌وگو در ایجاد صلح جهانی موثر و تاثیرگذار است، گفت: مناظره ریشه در قرآن و فرهنگ اهل بیتی دارد.
وی افزود:علمای اسلام در زمان غیبت هم، پرچم‌دار مناظره و گفت‌وگو بوده‌اند.
دبیرهمایش علمی و پژوهشی مناظرات رضوی، مناظره و گفت‌وگو را جایگزین مناسب مناقشه و جنگ و جدل اعلام کرد و گفت: در دنیای اسلام، مناقشه و جنگ و جدل جایگاهی ندارد.
وی هدف همایش علمی و پژوهشی گفت‌وگو و مناظرات رضوی را معرفی مناظره و گفت‌وگو برای ایجاد یک صلح جهانی اعلام کرد و گفت: امروز از هر زمان دیگر، بیشتر نیازمند مناظره و گفت‌وگو هستیم.
اسحاقی افزود: ما با الهام از مناظرات حضرت علی ابن موسی الرضا(ع) و به بهانه این همایش، برآنیم تا این گفتمان را در جهان منتشر کنیم.
مدیرکل فرهنگ و ارشاداسلامی استان اردبیل یا اشاره به تغییر برنامه موضوعی استان اردبیل در جشنواره بین‌المللی فرهنگی و هنری امام رضا(ع)، گفت: استان اردبیل با شکوه تمام، 9 دوره جشنواره ملی مدیحه سرایی، چاوشی‌خوانی، ابتهال و تواشیح رضوی را برگزار کرد و در دوره سیزدهم جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) و حسب تاکیدات نماینده محترم ولی فقیه در استان و تصویب شورای سیاست‌گذاری و کمیته اجرایی جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع)، برگزاری همایش مناظرات رضوی در دستور کار قرار گرفت و دوره اول این همایش علمی و پژوهشی در سال گذشته با استقبال محققان و پژوهشگران در شهر اردبیل برگزار شد.
وی افزود: در دوره چهاردهم هم ما برگزاری این همایش را با اندکی تغییر در عنوان آن به بنیاد بین المللی امام رضا(ع) پیشنهاد کردیم که مورد عنایت عزیزان در این بنیاد قرار گرفت و در نظر داریم تا این همایش را با تغییر در موضوعات و محورها در سال‌های آتی هم برگزار کنیم.
اسحاقی اظهار کرد: اردبییل می‌تواند در بحث همایش‌های علمی و پژوهشی به‌ویژه همایش گفت‌وگو و مناظرات رضوی همانند برنامه‌های حسینی و مداحی در کشور پرچم‌دار باشد.
در ادامه این نشست، برگزاری نخستین دوره همایش مناظرات رضوی در اردبیل مورد ارزیابی و نقد و بررسی قرار گرفت و هریک از شرکت کنندگان در نشست اتاق فکر در جهت ارتقای کمی و کیفی همایش و برگزاری مراسم افتتاحیه، کارگاه ارائه مقالات و اختتامیه مطالبی را عنوان کردند. جلسات اتاق فکر همایش گفت‌وگو و مناظرات رضوی در سال جاری، هرماه یکبار برگزار می‌شود و این جلسات در ماه‌های شهریور و مهر، بیشتر هم خواهد شد. یادآور می‌شود: استان اردبیل از سری برنامه‌های چهاردهمین جشنواره بین المللی فرهنگی و هنری امام رضا(ع)، همایش گفتگو و مناظرات رضوی را مهرماه امسال برگزار می‌کند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: